Прокуратурата в Бразилия представи окончателния вариант на обвинителния акт в съдебния процес срещу президента на страната Мишел Темер и бившия държавен глава Дилма Русеф. Според телевизионния канал "Глобо", в документа, подписан от заместник-главния прокурор Николау Дину, се изисква лишаване от мандат на настоящия бразилски лидер Темер.
Още: Тръмп вади САЩ от Световната здравна организация още в първия ден от мандата си?
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
От прокуратурата настояват също така да се забрани на бившия президент Дилма Русеф да претендира за изборна длъжност в продължение на осем години. Своите искания авторите на документа аргументират с нарушенията, които настоящия и бившия държавен глава са извършили при финансирането на предизборната си кампания през 2014 година, пише БГНЕС.
През 2014 година двамата политици се оказаха замесени в скандал с огромни подкупи и рушвети, свързан с държавната петролна компания Petrobras. Според данните партийни членове са подписвали договори и са получавали комисиони до 3% от стойността на договора. Тези пари след това били използвани за подкупване на политици и длъжностни лица. Според бразилските власти, завишаването на цените и подкупите са донесли на авторите на схемата печалба от около 3,8 млрд. долара.
Именно затова президентът Дилма Русеф беше дискредитирана и свалена от власт през август същата година, само дни след Олимпиадата в Рио, по време на големи улични протести, предизвикани от дълбоката рецесия в страната. За временен неин заместник до изборите през 2018 година беше избран вицепрезидентът Мишел Темер. Той обаче също се оказа въвлечен в схемата и дори загуби няколко министри, тъй като те попаднаха под подозрение покрай скандала.
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
Официално все още не се разкриват имената на включените в т.нар "Списък на Жано" (бел. ред. - главния прокурор на страната Родриго Жано), който местните журналисти нарекоха "кутията на Пандора за бразилската политика". През март тази година обаче стана ясно, че той е поискал разрешение да бъде започнато разследване срещу 83-ма политици, след които 29 сенатори, 42 депутати от долната камара и трима губернатори.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)