Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Хората сами унищожават планетата, според доклад на ООН

19 февруари 2021, 06:41 часа • 2501 прочитания

Нов доклад на ООН предупреждава за три взаимосвързани кризи, водещи до разруха на нашата планета - климатичните промени, загуба на биоразнообразие и замърсяване на околната среда, информира "24 часа". Според доклада човечеството прави от Земята място, в което все по-трудно се живее. Светът трябва да предприеме спешни мерки и да проведе дълбоки промени в обществото, в икономиката и във всекидневния живот, за да спре разрухата.

За разлика от други доклади на ООН, които се съсредоточаваха само върху една главна тема и избягваха да дават съвети на световните лидери какви действия да предприемат, при този съществува голяма разлика. В него са разгледани три взаимосвързани кризи на околната среда и се посочва какво точно трябва да се промени. Тези насоки съветват какво трябва да предприемат правителствата в данъчната си система, как държавите да отчитат брутния си вътрешен продукт, как те да добиват енергия. Акцентира се върху това как хората се придвижват, как се занимават с риболов и фермерство, както и с какво се хранят. "Без помощта на природата, ние няма да процъфтим, дори няма да оживеем. Прекалено дълго време обявихме безсмислена и самоубийствена война на природата. В резултат на това възникнаха три взаимосвързани кризи", заяви генералният секретар на ООН Антониу Гутериш.

Заглавието на 168-страничния доклад на ООН е показателен в това отношение "Да сключим мир с природата". "Нашите деца и техните деца ще наследят свят на екстремни метеорологични явления, на покачване на нивото на океаните, на драстична загуба на растения и животни, хранителна и водна нестабилност и нарастваща заплаха от бъдещи пандемии", пише главният автор на доклада сър Робърт Уотсън. В миналото под негово ръководство се изготвяха докладите на ООН за климатичните промени и за загубата на биоразнообразие.

В доклада се публикува плетеница от стряскащи статистики. Земята е на път да добави допълнително затопляне на климата от 1,9 градуса, далеч повече от целите, договорени в Парижкото споразумение. Всяка година 9 000 000 души умират заради замърсяването на околната среда. Около 1 000 000 от съществуващите 8 000 000 видове растения и животни са застрашени от изчезване. Около 400 000 000 тона тежки метали, токсични продукти и други промишлени отпадъци, са изхвърляни във водите на света всяка година. Над 3 милиарда души са засегнати от изтощаването на почвите, и само 15% от земната суша остава незасегната. Около 60% от рибните запаси са подложени на свръхулов. Съществуват над 400 водни зони, лишени от кислород, определени като "мъртви зони" а замърсяването с пластмаси се е увеличило десетократно от 1980 г.

Според доклада всички тези неблагоприятни фактори ще се стоварят върху нас самите. Проблемите на планетата са толкова взаимосвързани, че са необходими общи координирани усилия, за да бъдат решени. Сега не е време за еднопосочно мислене и замитане на проблемите.Докладът настоява за прекратяване използването на изкопаеми горива и отпускането на 5 трилиона долара субсидии за тази цел. Препоръчва се правителствата да вземат предвид и природата, като я добавят към брутния си вътрешен продукт при оценката на икономиките си. Хората и държавите трябва да се настроят от промяна на природата към промяна на социалната и икономическата тъкан на обществото, за да оцелеят.

Атанаска Маркова
Атанаска Маркова Отговорен редактор
Новините днес