Американската банка First Republic е загубила над 40% от депозитите си през първото тримесечие на тази година, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.
Още: Тръмп: Атаките към хусите ще продължат, докато не престанат да бъдат заплаха
Още: Над 300 000 без електричество след ледена буря (СНИМКИ и ВИДЕО)
Акциите на компанията паднаха с над 20% в следборсовата търговия след първия ѝ отчет за приходите, след като драматичните фалити на Silicon Valley Bank (SVB) и Signature Bank миналия месец насочиха вниманието към регионалните кредитори и тяхната уязвимост.
Ръководителите на First Republic Bank продали акции за 12 млн. долара месеци преди срива
First Republic обяви мащабно съкращаване на служители с цел намаляване на разходите. Тя отчете депозити в размер на 104,5 млрд. долара в края на март, което представлява спад от близо 72 млрд. долара спрямо нивото в края на 2022 г.
Още: След пророчески сън безработен удари джакпот от милион долара
Още: Никой не знае защо: Взриви се жилищна сграда в Детройт (ВИДЕО)
"Депозитната активност започна да се стабилизира през седмицата на 27 март и остана стабилна до 21 април", заяви банката.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Всичко има край: Премахват историческо дърво от градината на Белия дом (СНИМКА)
"Общият размер на депозитите към 21 април 2023 г. възлиза на 102,7 млрд. долара, което е спад само с 1,7% спрямо 31 март 2023 г.", допълни тя.
Според банката това отразява предимно сезонните данъчни плащания на клиентите, които се извършват всяка година през април.
Още: Тръмп измисли как пак да стане президент без конституцията на САЩ да му пречи
Още: Тръмп планира първо официално пътуване в чужбина в средата на май
Подобно на SVB, First Republic държеше голям процент незастраховани депозити, които се считат за по-податливи на масови фалити.
Регионалните банки са подложени на натиск след срива на SVB, като миналата седмица средно големи кредитори като Comerica и KeyCorp сигнализираха за влошаване на перспективите за печалба, тъй като вдигат лихвените плащания за гарантиране на депозитите.
First Republic се възползва от редица спешни мерки на регулаторните органи и други кредитори, особено от обявеното в средата на март вливане на средства в размер на 30 млрд. долара от консорциум от 11 американски частни банки, включително Bank of America и JPMorgan Chase.
First Republic обяви мерки за намаляване на разходите, включително свиване на корпоративните офиси и "значително" намаляване на възнагражденията на изпълнителните директори.
Банката също така "преследва стратегически варианти за ускоряване на напредъка си, като същевременно укрепва капиталовата си позиция", заявиха от First Republic.