Три държави са се противопоставили на усилията на някои други съюзници от НАТО да предложат на Украйна "пътна карта" за членство в Алианса на срещата на върха през юли във Вилнюс. Това съобщи Financial Times, като се позова на официални лица, участващи в разговорите.
Още: Тръмп вади САЩ от Световната здравна организация още в първия ден от мандата си?
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Информацията гласи, че трите страни, които са "против", са САЩ, Германия и Унгария.
Двама служители, присъствали на срещата на външните министри на НАТО в Брюксел тази седмица, заявяват пред изданието, че се водят интензивни дебати за това какво точно трябва да бъде предложено на Киев по време на събитието на 11-12 юли.
Макар че всички страни от НАТО са съгласни, че членството на Украйна не може да бъде обсъждано сериозно на фона на войната с Русия, все повече съюзници подкрепят плана на Киев да се предложи "политически път" към членство.
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
Според източниците на FT обаче Вашингтон, Берлин и Будапеща се противопоставят на предложението, за което настояват страни като Полша и балтийските държави. Вместо това САЩ призовават съюзниците да се съсредоточат върху предоставянето на Киев на краткосрочна подкрепа в областта на сигурността, хуманитарна и финансова помощ, за да се гарантира, че Украйна ще отблъсне руската агресия.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
"За да можем да стигнем до въпроса кога и как да вкараме Украйна в Алианса, трябва, както отбеляза генералният секретар (Йенс Столтенберг - бел.ред.), "да гарантираме, че Украйна ще надделее като суверенна, независима нация", заявява високопоставен американски служител, цитиран от FT.
Украйна подаде молба за ускорено присъединяване към НАТО през септември миналата година, след като Русия заяви, че е анексирала четири украински региона. Украинските официални лица изразиха надеждата си да получат допълнителни уверения за присъединяване към НАТО на срещата на върха във Вилнюс.
ОЩЕ: Украйна да бъде поканена в НАТО през юли - литовският парламент прие резолюция
Още: САЩ даде над 500 млн. долара военна помощ за Тайван
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании
Президентът Володимир Зеленски, поканен от генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, заяви, че ще присъства на срещата на върха само ако му бъдат представени конкретни стъпки към членство в НАТО, а именно следвоенни гаранции за сигурност или задълбочаване на сътрудничеството с Алианса.
Зеленски също така заяви, че Украйна няма да се съгласи с алтернативни предложения, които биха могли да заменят членството в НАТО.