Терминът "fake news" (фалшиви новини) съвсем логично е обявен за дума на годината от британския речник на английския език Collins.
Още: Тръмп хвърли светлина за сделката за TikTok
Още: Заради скандала с чата в Signal: Пентагонът ще разследва Пийт Хегсет
Специалистите са отчели, че употребата на словосъчетанието се е увеличила цели 365% през 2016 г., пише британският Guradian. Това до голяма степен се дължи на американския президент Доналд Тръмп и честото използване на словосъчетанието от него.
Миналата седмица той дори заяви, че се смята за „откривател“ на израза, припомня БГНЕС.
"Предполагам, че други хора са го използвали през годините, но аз никога не съм го забелязвал", каза той по време на интервю. От речника посочват, че етимологията на словосъчетанието остава спорна.
Още: САЩ спря излъчването на Радио Свобода в Русия
Още: Тръмп разглоби световния ред, построен с много усилия след Втората световна война
Според Collins терминът „фалшиви новини“ започва да се използва през 2000-те години в американската телевизия, за да опише „фалшива, често сензационна информация, разпространявана под прикритието на новинарски репортаж“. Използването му се увеличава от 2015 г. и ще намери място и в следващото печатно издание на речника.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: US генерал Кристофър Каволи: Русия е изгубила над 4000 танка в Украйна
Още: Външният ни министър разговаря с държавния секретар на Тръмп - Марко Рубио
Други политически термини също участваха в надпреварата за дума на годината. Сред тях са "еcho chamber", който означава пространство, особено в социалните мрежи, където дадено мнение се очаква да се приеме с одобрение, тъй като ще бъде прочетено само от хора, които мислят по същия начин.
Огромен ръст (7000%) се наблюдава и в използването на думата "antifa", с което се обозначават антифашистки организации и движения. Тя се използва най-вече в САЩ, където през последната година зачестиха сблъсъците между антифашистки протестиращи и крайнодесни представители.
Във Великобритания популярност набра израза "Corbynmania", който описва ентусиазма около личността на лейбъристкия лидер Джеръми Корбин.
Още: Десетки земетресения удариха Тексас
Още: Мъск отрече, че напуска правителството на САЩ. Ванс разкри следващата му роля (ВИДЕО)
„Голяма част от тазгодишния списък определено е с политически заряд, но с новия президент в САЩ и предсрочните избори във Великобритания, най-вероятно не е изненада това, че политиката продължава да вълнува езика“, заяви ръководителката на отдела за езиково съдържание на Collins Хелън Нюстед.
Сред другите думи, избрани за участие в състезанието за дума на годината, са и терминът "gender-fluid", който означава човек, който не се идентифицира с един определен пол, „"fidget spinner" – популярна детска играчка, както и "Insta", което е съкращение от името на популярната социална мрежа Instagram.