Администрацията на американския президент Джо Байдън планира да наложи нов контрол върху износа и нов кръг от санкции срещу Русия, насочени към ключови индустрии, година след като Владимир Путин започна инвазията си в Украйна.
Мерките ще бъдат насочени към отбранителния и енергийния сектор на Русия, финансови институции и няколко физически лица. Очаква се САЩ и съюзниците им да насочат вниманието си и към това да противодействат на избягването и заобикалянето на санкциите, както и към прекъсване на подкрепата, която Русия получава от трети страни. Това съобщава Bloomberg, цитирайки свои източници, запознати с подготовката на пакета от наказателни мерки.
ОЩЕ: САЩ предупреди Китай да не доставя оръжие на Русия
Говорителите на Съвета за национална сигурност към Белия дом не са отговорили на запитванията за коментар по темата, пише още изданието.
Лидерите на САЩ и Европа се подготвят за конфликт, който може да се проточи далеч в бъдещето. Съюзниците на Украйна бързат да доставят оръжия, които да отблъснат засилените руски атаки на източния и южния фронт и да дадат възможност за украинска контраофанзива през пролетта.
Като част от усилията Европейският съюз може да принуди банките и другите институции да докладват за притежаваните от тях руски активи, които са обект на санкции. Това е част от новия, десети пакет от мерки, който блокът възнамерява да одобри следващата седмица с еднолично решение на Европейския съвет. Санкциите на ЕС изискват подкрепата на всички държави членки. Те вече бяха предложени от Европейската комисия.
ОЩЕ: 10-ият пакет санкции на ЕС е факт: Удар по пропагандата на Путин и по иранските дронове
Пакетът на ЕС включва и предложения за налагане на ограничения върху ирански структури, за които се смята, че доставят на Русия безпилотни самолети и други военни материали, както и за широкообхватен търговски контрол върху други стоки, използвани от руската армия. Сред тях са технологии, компоненти, тежки превозни средства, електроника и редки метали.
Страните от Г-7 и ЕС също се стремят да засилят сътрудничеството си за прилагане на санкциите. Целта е да се увеличи натискът върху компаниите, които може да помагат на Русия да заобиколи въздействието на мерките, да се затегнат съществуващите мерки, да се увеличи дипломатическият натиск върху държавите, които може да помагат на Москва, както и да се проучат бъдещи санкции за прекъсване на потока от военни доставки.
Една година след началото на войната на Русия в Украйна и след като вече са одобрени няколко пакета от санкции, ще бъде поставен нов акцент върху прилагането на съществуващите ограничения, включително натиск върху държавите, които не са приели мерките, както и върху компаниите, които трябва да ги прилагат, пише Bloomberg.