Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Един от най-срамните дни в историята на Америка

10 юни 2022, 20:50 часа • 3622 прочитания

В четвъртък, 9 юни, в САЩ започна серия от изслушвания за щурма на Капитолия от януари 2021 година - в специална комисия към Конгреса, оглавявана от демократи. Предвидени са общо шест заседания. Те се предават на живо по всички новинарски канали в САЩ с изключение на консервативния Fox News - там залагат на кратки откъси.

Една от участничките в първото изслушване бе Карълайн Едуардс - тя е била една от първите полицаи, ранени по време на щурма на Капитолия в началото на миналата година. "Това, което видях, беше като война. Не можех да повярвам, че служители лежат ранени по земята. Подхлъзнах се на кръвта на ранените. Хващах хората, които падаха. Беше касапница, хаос", казва тя. "Преминала съм през полицейско обучение, но нямам опит в боеве. А това си беше ръкопашен бой, продължил часове."

"Това насилие не беше случайно"

Разследващата комисия иска да докаже, че щурмът на Капитолия е бил планиран и не е никак случаен. Интрига, в чийто център стои бившият президент Доналд Тръмп.

Радикални организции и редица негови поддръжници се отзоваха на призива му, казва председателят на комисията Бени Томпсън: "6 януари беше кулминацията на един опит за преврат. Безсрамен опит за сваляне на правителството, както по-късно го нарече един от участниците в бунта. Насилието не е случайно. Това беше последният отчаян опит на Тръмп да спре предаването на властта."

Историята с "откраднатите избори"

Но САЩ днес са държава, в която нищо вече не е ясно и очевидно. Нация, в която хората вече не могат да са единодушни за това кое е истина и кое - лъжа. Затова и комисията започна публичната си среща с очевидното: с факта, че президентските избори от 2020 година, в които победи Джо Байдън, не са били фалшифицирани. Като доказателство е представено и изявление на правосъдния министър на Тръмп - Уилям Бар. "Проведох три разговора с президента, доколкото помня. Бях напълно ясен, когато казах, че не съм съгласен с идеята, че изборите са били откраднати. Казах му, че това са глупости."

Депутатката от Конгреса Лиз Чейни цитира един от разпитаните хиляда свидетели. Според него насилието не е било проблем за президента, докато е гледал снимките в Белия дом. А Чейни казва: "Знаейки, че бунтовниците крещят, че искат вицепрезидентът Майк Пенс да бъде обесен, президентът отговори, че може би те имат право, че Майк Пенс го заслужава".

Комисията по изслушването е установила наличието на връзка между Доналд Тръмп, членове на Републиканската партия и агресивните групи. Твърди се, че бившият президент е нарушил клетвата си да защитава Конституцията срещу външни и вътрешни врагове.

Недоволство сред републиканците

Повечето републиканци са недоволни от публичното изслушване. Лидерът на републиканската група в Конгреса Кевин Маккарти говори за "разследващата комисия на Пелоси", която била създадена единствено по инициатива на председателката на Камарата на представителите.

"Комисията за 6 януари не прилича на никоя друга комисия в историята на САЩ. Това е най-политизираният и най-малко легитимният разследващ орган", критикува Маккарти. "Използват съдебни призовки, за да атакуват републиканците, нарушават принципите на справедливия процес и ограничават свободата на хората да изразяват политическата си позиция."

Маккарти избягва въпроса дали Джо Байдън е легитимният президент на САЩ. Той се надява да стане председател на Камарата на представителите след изборите за Конгрес през есента - а това е възможно само с подкрепата на бившия президент. Самият Тръмп беше написал в собствената си онлайн платформа, че 6 януари не е просто протест, а "най-голямото движение в историята на страната", което ще направи Америка отново велика.

Ще има ли обвинения?

Въпросът е дали в края на изслушванията Министерството на правосъдието може да обяви разследвания или да повдигне обвинения срещу Тръмп.

Републиканката Лиз Чейни е категорична: "Сутринта на 6 януари президентът Доналд Тръмп възнамеряваше да остане президент на САЩ. Въпреки легитимните резултати от президентските избори и в разрез с конституционното си задължение да се откаже от властта."

Обръщайки се към колегите си републиканци, тя заяви, че един ден Доналд Тръмп ще си отиде. "Но срамът ще остане."

 

Източник: Дойче веле

Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес