Съветските военни лаборатории са изследвали вирусът на ебола и са правили опити за го модицифицират за употреба като биологическо оръжие, пише Washington Post. В същото време Пентагона също е провеждал опити с микроорганизма, но само, за да се защити от възможната му употреба, твърди още изданието.
Още: Спаси се от пожарите: 500-килограмов мечок погостува на мъж в Лос Анджелис (ВИДЕО)
Още: Министър на Тръмп не изключва военни действия в Мексико, заради картелите
В продължение на 35 години СССР, а след това и Русия, са проявявали интерес към вируса на ебола.
В началото на свръхсекретното изследване била амбициозната цел за използването на потенциала на вируса като биологично оръжие, а по-късно се правели опити да се промени генетичния му код. Тези изпитания, обаче се провалили, тъй като „естествените ограничения на вируса го правят слабо пригоден за биохимическа война.
Програмата по разработването на биологичното оръжие е официално прекратена през 1991 година, но изследването на вируса продължило в някои лаборатории на министерството на отбраната на Руската федерация. Тези дейности се водели тайно, независимо от призивите на американските чиновници за прозрачност.
Още: Силно земетресение разлюля Еквадор
Още: Реванш заради Капитолия? Тръмп готви съкращения във ФБР
„Фактически ние не знаем какво правят те с патогените, с които разполагат”, казва в интервюто си експертът по биологическо оръжие Ейми Смитсън.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Горските пожари в Лос Анджелис са напълно овладени (ВИДЕО)
Още: Мексико моли Google Maps да не преименува Мексиканския залив
По данни на американците, след края на Студената война, най-малко четири военни лаборатории остават недостъпни за външните наблюдатели.
Дори да се допусне, че Русия е спряла работата си по създаването на биологично оръжие преди десетки години, „неясността” на програмата е един постоянен дразнител в дипломатическите отношения и източник на безпокойство у експертите, които се основават на голям риск от „кражба” или „случайно изтичане на смъртоносните микроби”.
По думите на Смитсън ситуацията се задълбочава от това, че на руските военни обекти се пази колекция от опасни бактерии, които трудно могат да се определят. „Ние имаме много доказателства, че това не са природни щамове, а специално засилени аналози”, твърди експертът.
Още: Какво става? САЩ и Канада изпратиха боен въздушен патрул в Арктика, заради Русия
Още: Медицински самолет се разби във Филаделфия (ВИДЕО)
Други страни, вкл. и САЩ,също са провеждали военни изследвания за „защита от биологическа заплаха”, вкл. и на вируса на ебола, добавя още Washington Post.
Това предизвика критика от страна на експертите в областта на здравеопазването и позволи на Русия да обвини Вашингтон в лицемерие. В отговор представител на Пентагона възразиха, че американските лаборатории, занимаващи се с биологична защита, редовно са инспектирани от странични наблюдатели.
От своя страна руските власти защитават правото си на запазване на тайна и посочват „осезаемата полза” от многогодишните изследвания на ебола. През последния месец те анонсираха експериментална ваксина срещу ебола, разработена от военни лаборатории в Новосибирск.