Руският министър на външните работи Сергей Лавров похвали германския канцлер Олаф Шолц за отказа му да достави на Украйна ракети с голям обсег "Таурус", предаде ДПА.
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
На пресконференция в рамките на срещата на върха на Г-20 в Рио де Жанейро Лавров определи като "отговорна" позицията на Шолц, която той отстоява от месеци въпреки молбите на Киев, пише БТА.
Лавров отбеляза, че Шолц е подложен на натиск не само от украинския президент Володимир Зеленски, но и от членовете на собствената му управляваща коалиция, както и от консервативната опозиция в Германия.
Той посочи като "неоспорим факт", че позицията на Шолц го поставя в конфронтация и с други в Европа, включително с лидерите на Великобритания и Франция.
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Още: Шолц: Нито едно наше решение няма да бъде взето зад гърба на Украйна
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
Самият Шолц пак коментира защо не дава "Таурус" на Украйна - защото били толкова разрушителни и прецизни, с голям обхват (500 километра), че подбирането на целите трябва да се извършва със съгласието на Германия - друг вариант нямало, а това означавало директно въвличане на Берлин във войната. Шолц е изправен пред загуба на канцлерския пост, като дори социалдемократите се чудят дали да го издигнат пак за лидер и кандидат за канцлер. Шолц има подкрепата на Герхард Шрьодер, чиито връзки с режима на Путин бяха осветлени особено силно след старта на пълномащабната война в Украйна - заради "Северен поток" и "Северен поток 2", пише "Билд".
Междувременно Зеленски заяви, че новата ядрена доктрина на Путин, която понижава прага за използване на ядрени оръжия, означава, че е време Шолц да преразгледа позицията си относно ракетите "Таурус", които имат обсег на действие до около 500 километра.
Шолц изключи възможността за доставката им на Киев независимо от решенията, взети от съюзниците в НАТО, с аргумента, че това би създало сериозен риск от ескалация на конфликта.
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании
Още: САЩ забраняват дроновете и над Ню Джърси