Доналд Тръмп одобри операцията срещу лидера на "Ислямска държава"

27 октомври 2019, 15:34 часа • 2771 | прочитания

По време на предварително обявената за днес пресконференция президентът на САЩ Доналд Тръмп одобри операцията срещу лидера на "Ислямска държава" Абу Бакр ал Багдади, съобщи CNN, цитирана от БГНЕС.

Още: Тръмп: Атаките към хусите ще продължат, докато не престанат да бъдат заплаха

Още: Над 300 000 без електричество след ледена буря (СНИМКИ и ВИДЕО)

Тръмп заяви, че специализирани екипи са потвърдили, че Абу Бакр ал Багдади е загинал и тялото в къщата в Бариша в Северозападна Сирия, която беше атакувана от американски спеацилни сили, е на лидера на Ислямска държава. От къщата са изведени цивилни, сред които 11 деца. Никой от членовете на американските служби не е бил убит при операцията.

Още: След пророчески сън безработен удари джакпот от милион долара

Още: Никой не знае защо: Взриви се жилищна сграда в Детройт (ВИДЕО)

Двете жени на терориста са били открити в жилищен комплекс. И двете са били с така наречения шахидски пояс - жилетки с експлозиви, които обаче не са задействали. Трите деца на терориста Ал Багдади, които той е ползвал за прикритие по време на атаката, са загинали.

"Той погуби трите си деца", заяви Тръмп и подчерта, че терористът е загинал "като куче и страхливец".

Още: Всичко има край: Премахват историческо дърво от градината на Белия дом (СНИМКА)

Още: Все повече американци готови да изневерят на Америка

По време на операцията много от бойците са загинали на място, но няколко от оцелелите са задържани, уточни Тръмп.

Смята се, че лидерът на ИД е бил убит при акцията на американските военни в Северозападна Сирия в събота - в зона, която е под руски контрол. Според високопоставен американски служител по отбраната, окончателно потвърждение за самоличността на убития ще има след провеждането на ДНК и биометрични тестове.

Още: Тръмп измисли как пак да стане президент без конституцията на САЩ да му пречи

Още: Тръмп планира първо официално пътуване в чужбина в средата на май

Според доклад на Пентагона, "Ислямска държава" действа на територията на Западна Африка, Либия, Синайския полуостров, Афганистан и Филипините и има последователи в Европа и на други места. Съобщава се, че в Сирия и Ирак групировката разполага с между 14 000 и 18 000 бойци.

Тръм благодари на Русия, Турция и Ирак за оказаната помощ при ликвидирането на ал Багдади. По думите му, Русия се е държала перфектно, като е пропуснала американските хеликоптери да преминат над контролираната от нея територия на Сирия.

За ликвидирането на ал Багдади по-рано съобщи командващия Сирийските демократични сили Мазлум Абди. Той отбеляза, че през изтеклите 5 месеца се е провеждала разузнавателна дейност на територията на страната.

Високопоставен източник от иракското разузнаване сподели, че Багдад е изиграл значителна роля при ликвидирането на терориста.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес