Децата на саудитския журналист Джамал Хашоги, който беше убит в саудитското консулство в Истанбул на 2 октомври миналата година, получиха като обезщетение къщи - за всяко едно от тях, на стойност няколко милиона долара, а освен това всеки месец ще получават парично обезщетение от саудитските власти, пише БГНЕС, цитирайки The Washington Post.
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
Според американския вестник, за който работеше Хашоги, въпросните къщи се намират в Джеда (западната част на Саудитска Арабия), в жилищен комплекс и се оценяват на 4 милиона долара всяка. Към това се добавят месечни обезщетения за всяко едно от четирите деца - по над 10 000 долара, пише вестникът, като се позовават на бивши и настоящи саудитски служители, както и на близки роднини. И, продължава медията, "те биха могли също да получат много по-високи обезщетения - потенциално няколко милиона долара на човек - в преговорите за кръвнината, след като съдебните процесите срещу заподозрените в убийството приключат до няколко месеца". А обезщетенията са одобрени от крал Салман още в края на 2018 година - съгласно традициите на саудитската култура.
Твърди се, че преговорите за тези компенсации са водени от Халид бен Салман, брат на принца и посланик на Саудитска Арабия в САЩ.
Само Салах, най-големият син на Джамал Хашоги, все още живее в Саудитска Арабия, в Джеда, където работи като банкер, според американския всекидневник. Другите три деца, брат и две сестри, живеят в САЩ.
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Критик на режима, саудитският интелектуалец, който пребиваваше в Съединените щати, беше убит и разчленен на 2 октомври в консулството на Саудитска Арабия в Истанбул. Тялото на журналиста не беше открито.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
След като отричаше убийството, Саудитска Арабия посочи, че операцията е била извършена от "елементи извън контрол" и, че тя се е изродила. Процесът срещу 11-те заподозрени започна в началото на годината пред саудитския съд, а главният прокурор е поискал смъртното наказание за петима от тях. Но въпросите продължават да витаят, като се започне с ролята на могъщия принц Мохамед бин Салман - престолонаследник на Саудитска Арабия, смятан от Сената на САЩ за "отговорен" за убийството.