Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Дава ли тайно САЩ по-мощни оръжия на Украйна?

23 август 2022, 10:34 часа • 10765 прочитания

От известно време насам циркулират слухове, че САЩ са предоставили още повече оръжия на Украйна, които не са публично оповестени от администрацията на Джо Байдън и не са включени в пакетите с военна помощ.

Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал

Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече

Миналия петък висш служител на Пентагона заяви, че Вашингтон тихомълком снабдява украинските сили с високоскоростни противорадиолокационни ракети (HARM) от известно време насам. Те се използват срещу радарните системи на врага.

„Когато за първи път обявихме началната доставка на HARM, начинът, по който ги описахме в официалното съобщение, не беше конкретен. Описахме, че предоставяме възможности за противорадарно действие", каза служителят, запазил анонимност, но цитиран дори от сайта на Министерството на отбраната на САЩ.

Още: Спря ли Тръмп войната в Украйна за 1 ден? Не, военната помощ ще продължи: Анализ на "Файненшъл Таймс"

Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли

„Украинците успешно използват тези ракети. Те успешно ги интегрираха в украинските самолети и това им позволява да търсят и унищожават руските радари, така че ще предоставим допълнителни ракети HARM (AGM-88)“, добави още той.

Два дни по-късно Yahoo! News публикува материал, в който се твърди, че последните нападения срещу руски цели в Крим не са резултат от работата на екипи за специални операции, които са носили експлозиви. Вместо това взривовете са станали след удари с ракети с голям обсег, твърдят бивши американски служители (участвали в специални операции) пред журналистите Майкъл Вайс и Джеймс Ръштън.

Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании

Още: САЩ забраняват дроновете и над Ню Джърси

Но Украйна не разполага с ракети с такъв обсег, че да удари военновъздушната база Саки в Крим от украинска територия, отбелязаха те - поне не с ракетите, които Америка и партньорите ѝ публично заявяват, че са прехвърлили към Киев.

Още тогава бившият съветник на украинското МВР Виктор Андрусив намекна в канала си в „Телеграм“, че Украйна вече има ракети с обсег 200-300 километра. По думите му, става въпрос за ракети "земя-земя" ATACMS, за които Киев отдавна настоява. С тях ракетните системи за залпов огън като HIMARS могат да стрелят в обхват до 300 километра. Това е доста повече от предполагаемата максимална мощност на HIMARS във варианта, публично обявен от САЩ.

Според авторите на статията в Yahoo! News наистина има възможност Вашингтон да е изпратил тайно ATACMS. „Ако това е вярно, а не е ясно дали е така, би било в противоречие с публичните изявления на администрацията на САЩ. През юли съветникът по националната сигурност Джейк Съливан заяви на Аспенския форум за сигурност, че изпращането на тези ракети ще провокира допълнително Русия и потенциално ще предизвика Трета световна война.

Вчера двама души, запознати с темата, заявиха, че САЩ са включили прецизно управляеми артилерийски снаряди "Екскалибур" в оръжейния пакет от 19 август, въпреки че администрацията не ги е обявила публично. Освен това в документа, изпратен от администрацията в петък до законодателите и цитиран от NatSec Daily, се изброява какво точно е включено в последния пакет на стойност 775 млн. долара. Отбелязва се, че това, което отива за Украйна, не е "ограничено" до представеното в уведомлението.

„Признаваме, че всичко това са спекулации. Нито един член на администрацията не е потвърдил или дори намекнал, че има тайни доставки на оръжия за Украйна. Дори и да е имало, има малък или никакъв шанс да споделят с нас класифицирано решение“, пише Politico по темата.

Но ако има нещо вярно в теорията за тайните оръжия, някои експерти биха подкрепили по-тихия подход на САЩ. "Радващо е, че администрацията, изглежда, говори по-малко и прави повече по отношение на трансфера на оръжия. Това е добре, защото дава на руснаците малко несигурност за това, което правим", казва пред изданието Том Карако от Центъра за стратегически и международни изследвания.

ОЩЕ: Ново доказателство, че Путин иска Украйна да я няма

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес