Фалшиви ваксини, съмнителни тестове за коронавирус, празни кислородни бутилки са част от офертите за болните от коронавирус пациенти в Мексико. Пандемията натовари допълнително здравната система в страната, което направи изключително доходоносен бизнеса на COVID-измамниците там, предава МИА.
Една от жертвите им е Арасели Бекерил, която започнала да търси в интернет кислородна бутилка за брат си, заболял от COVID-19.
Търсенето на кислород Мексико нараства стремглаво, тъй като все повече хора се опитват да преборят коронавируса в домашни условия. В резултат на това нараства броят на чакащите пред фирмите, предлагащи пълнене на кислородни бутилки.
Бекерил влязла в контакт с такава компания чрез Фейсбук, която предлага услугата срещу няколкостотин долара.
Въпреки съмненията си, че може да става въпрос за измама, 42-годишната домакиня от Мексико Сити платила искания банков депозит и… не чула никога нищо повече за фирмата.
„Бях много отчаяна. Тези са престъпници”, каза тя.
Подобни предложения се срещат все по-често покрай задълбочаването на коронавирусната криза, признава Сандра Гарсия от отдела за киберпрестъпления в полицията на Мексико Сити.
Измамници предлагат маски за лице, антибактериален гел и дори тестове за коронавирус или ваксини със съмнително качество или такива, които клиентът никога не получава.
Мексико е регистрирал около 1,8 млн. случая на заразяване от коронавирус и над 155 000 смъртни случая, с което заема едно от първите места в света.
Болниците са препълнени и не могат да приемат всички нуждаещи се от лечение пациенти.
В страната на 24 декември започна масова ваксинация с ваксината на Pfizer/BioNTech, която се предоставя безплатно и не може да бъде закупена в атпечната мрежа.
Независимо от това, обаче, различни ваксини се предлагат за продажба в групи в социалните мрежи, като цената е от порядъка на 180 долара за доза.
Предлага се и лекарството Дексаметазон, което намалява смъртността, причинена от коронавирус, но в Мексико то се продава само с рецепта.
Измамниците се опитват да получат паролите и друга лична информация от своите „клиенти” или да си осигурят предварително плащане за несъществуващ продукт, предупреди киберполицията в Мексико Сити.
Веднъж постигнали целта си, те спират да отговарят или блокират гражданите, за да не могат да контактуват с тях.
Здравният регулатор в Мексико предупреди за нелегална продажба на ваксините на Moderna и Pfizer/BioNTech.
Наскоро беше подаден сигнал за кражба на няколко дози ваксина от болница в центъра на Мексико.
Само в Мексико Сити са подадени най-малко 26 жалби за измама, свързана с продажбата на ваксина и кислородни бутилки, но реалният брой на жертвите е много по-голям.