Съединените щати ще участват в съвместни военни учения с Индия на по-малко от 100 километра от спорната граница на южноазиатската страна с Китай.
Според високопоставен офицер от индийската армия, запознат с въпроса, военните учения ще се проведат в средата на октомври на височина 3000 метра в Аули в индийския щат Утаракханд и ще бъдат насочени към обучение за водене на война на голяма височина.
Аули се намира на около 95 км от линията на действителен контрол (ЛАК) - негостоприемно парче земя, на което приблизително е очертана спорната граница между Индия и Китай.
Ученията ще се проведат като част от 18-ото издание на ежегодните съвместни учения, известни като "Yudh Abhyas" или "Военна практика".
Отношенията между Индия и Китай са обтегнати след кървавия сблъсък между техни войници в Хималаите през юни 2020 г., при който загинаха най-малко 20 индийски войници и четирима китайски войници.
Напоследък напрежението се повиши още повече от това, че Китай построи мост над езерото Пангонг Цо, което се намира на границата -- ход, осъден от индийското правителство като "незаконна окупация".
По време на посещението си в Индия тази година командващият тихоокеанската армия на САЩ генерал Чарлз Флин определи военното струпване на Китай в близост до спорната граница като "тревожно".
Запитан за съвместните учения, говорител на Министерството на отбраната на САЩ заявил пред CNN, че партньорството с Индия е "един от най-важните елементи на общата ни визия за свободен и отворен Индо-тихоокеански регион".
"Един от важните елементи на тези по-широки усилия включва учения и тренировъчни мероприятия, а "Yudh Abhyas" е едно такова ежегодно двустранно учение, предназначено да подобри оперативната съвместимост и да подобри съответните ни способности за справяне с редица предизвикателства пред регионалната сигурност", заяви говорителят.
Линията на действителен контрол, слабо дефинираната фактическа граница между Индия и Китай, възниква в резултат на китайско-индийската гранична война от 1962 г., която е предизвикана от дългогодишни исторически териториални разногласия.
Точното ѝ местоположение може да бъде неясно и все още има спор между Китай и Индия за това къде свършва едната страна и започва другата.
Всяка военна провокация между Индия и Китай може да има тежки последици. И двете страни разполагат с ядрени оръжия.
Напрежението по границата между двете държави ескалира, след като войници се бият с юмруци, камъни и бамбукови пръти с пирони в кървава кавга, при която загинаха най-малко 20 индийски войници през юни 2020 г. в долината Галван, близо до Аксай Чин - област, контролирана от Китай, но за която претендират и двете държави.
Въпреки че оттогава напрежението е намаляло, и двете страни поддържат голямо присъствие на войски в граничния регион, което повишава риска от потенциална грешка в изчисленията в случай на внезапни и неочаквани сблъсъци.