Пратеникът на Тръмп в Украйна вероятно има план за прекратяване на войната, който Путин може да хареса, пише в свой анализ CNN.
Още: Тръмп посрещна Мелони във Флорида - ето за какво разговаряха (ВИДЕО и СНИМКИ)
Още: Боно, Дензъл Уошингтън, Майкъл Джей Фокс с медал от Джо Байдън (ВИДЕО+СНИМКИ)
Медията пришпомня, че новоизбраният президент номинира 80-годишния генерал Кийт Келог за помощник на президента и специален пратеник за Украйна и Русия.
С неговото назначаване Тръмп е избрал и конкретен, предварително обявен план за най-трудния външнополитически въпрос, който Келог обяви още през април. Тогава той нарече войната "криза, която може да бъде избегната, която поради некомпетентната политика на администрацията на Байдън… е оплела Америка в безкрайна война".
Още: Съветникът по националната сигурност на Тръмп обмисля няколко идеи за край на войната в Украйна
Още: Пожар уби над 500 животни в магазин за домашни любимци в Далас (ВИДЕО)
Още: Елена Поптодорова: Тръмп не храни топли чувства към Зеленски
Идеята му е с прекратяване на огъня да замрази фронтовите линии и двете страни да бъдат принудени да седнат на масата за преговори.
Промяна на участието на САЩ
Келог критикува действията на Байдън и твърди, че е трябвало да се дадат повече оръжия преди руската инвазия и веднага след това, за да може Украйна да спечели. Според него Съединените щати не се нуждаят от намеса в друг конфликт и собствените им запаси от оръжия са пострадали от подпомагането на Украйна, оставяйки страната потенциално изложена на неприятности във всеки възможен конфликт с Китай за Тайван.
Още: Отново стрелба във Вашингтон, петима са ранени (ВИДЕО)
Още: САЩ планират да продадат на Израел оръжия за 8 млрд. долара
Според Келог, членството на Украйна в НАТО – всъщност много далечна перспектива, условно предложено на Киев в знак на символична солидарност – трябва да бъде отложено за неопределено време "в замяна на всеобхватно и проверимо мирно споразумение с гаранции за сигурност".
Още: Какво каза избраният от Тръмп пратеник за прекратяване на войната между Русия и Украйна?
Още: Военнослужещият, загинал при експлозията на "Сайбъртрък" в Лас Вегас, е оставил предсмъртно писмо
Още: Съдия потвърди присъда на Тръмп, но ще му спести наказанието
Най-вече в плана се казва, че той трябва да стане "официална политика на САЩ за търсене на прекратяване на огъня и уреждане на войната чрез преговори".
В него се посочва, че бъдещата помощ на САЩ - вероятно дадена като заем - ще зависи от това Украйна да преговаря с Русия и САЩ ще въоръжат Украйна до степен, в която тя може да се защити и да спре всякакви по-нататъшни руски атаки преди и след мирно споразумение. Последното предложение вероятно е инспирирано от по-бързото настъпление на Москва в Източна Украйна и сегашното високо ниво на помощ от САЩ вече кара Келог да се чувства неудобно.
Замразяване на фронтовата линия
Фронтовете ще бъдат замразени чрез прекратяване на огъня и налагане на демилитаризирана зона (бел. ред. - бившият британски премиер Борис Джонсън вече коментира, че за целта трябва европейска мироопазваща мисия и заговори за 100 000 войници). Ако се съгласи с това, Русия ще получи ограничено облекчаване на санкциите и пълна отмяна, само когато бъде подписано мирно споразумение, което е по вкуса и на Украйна. Такса (мита) върху руския енергиен износ ще плати възстановяването на Украйна.
Украйна няма да бъде помолена да се откаже от възстановяването на окупирана територия, но ще се съгласи да го преследва само чрез дипломация. Келог приема, че "това ще изисква бъдещ дипломатически пробив, който вероятно няма да се случи, преди Путин да напусне поста".
Още: За момента Зеленски не вижда връщане на окупирани украински земи със сила (ОБЗОР - ВИДЕО)
Но замразяването на фронтовите линии ще отнеме няколко месеца, в които Москва ще завземе колкото може повече територии. В миналото Кремъл е пренебрегвал примирията и е преследвал териториалните си цели – често категорично отричайки, че е така, твърди CNN.
Една демилитаризирана зона вероятно ще трябва да бъде осигурена от чужди (международни) военни сили, като е възможно да се поставят войски на НАТО или войници от други необвързани държави между двете страни. Това ще бъде меко казано трудно за поддръжка и персонал. Би била огромна, обхващаща стотици мили граница, както и огромна финансова инвестиция.
Въоръжаването на Украйна до степента, в която тя може да спре сегашния и бъдещия напредък на Русия, също ще бъде трудно. Съгласно плана, Съединените щати произвеждат 14 000 155 артилерийски снаряда на месец, които Украйна може да използва само за 48 часа.
Парадоксално - Келог иска САЩ да въоръжат повече Украйна, но също така приема, че в действителност (сега) не могат.
Още: От офиса на Зеленски обявиха кога може да започнат мирни преговори
Промяна в ценностите
"Байдън замени подхода на Тръмп с либерален интернационалистки подход, който насърчава западните ценности, правата на човека и демокрацията", пише Келог. Това е доста мрачна основа, от която да се изгради компромис за европейската сигурност.
Той добавя, че някои критици на продължаващата помощ за Украйна - в които той изглежда включва и себе си - са "притеснени дали жизненоважните стратегически интереси на Америка са застрашени във войната в Украйна, потенциала за участието на американски военни сили и дали Америка е ангажирана в прокси война с Русия, която може да ескалира в ядрен конфликт".
Още: Кулеба: Мирният план на Тръмп ще бъде политическият край на Зеленски
Тези две изречения показват ясно предложената сделка: войната на Украйна е за ценности, които не е нужно да увековечаваме, и трябва да се отдръпнем от ядрената заплаха на Путин. Това е обратното на сегашното единство, в което Западът дава приоритет на ценностите на собствения си начин на живот и сигурност, въз основа на урока от 30-те години на XX век с Хитлер, че умилостивените диктатори не спират.
Планът предоставя на Украйна добре дошъл шанс за прекратяване на насилието във време, когато тя губи на всички фронтове и изпитва мрачен недостиг на основна работна ръка - препятствие, което може никога да не преодолее и нещо, в което Русия вероятно винаги ще я изпреварва. Но това започва процес, в който Путин ще се наслаждава. Използването на примирие и слабостта на Запада е неговата силна страна - моментът, който чака почти 3 години.
Планът приема умората на Запада, че неговото производство на оръжие не може да върви в крак и че неговите ценности са разточителни. Освен това не дава никакво съгласие за това, което Русия ще направи, за да наруши нейната визия.
Това е мрачен компромис за мрачна война, се посочва още в анализа на CNN. Но това може да не сложи край, а да отвори нова глава, в която западното единство и подкрепа започват да се разпадат, а Путин се приближава, както на масата за преговори, така и на фронта, към целите си.
Още: Пари и редки минерали - затова ще има мир в Украйна: Настроения в САЩ (ОБЗОР - ВИДЕО)