САЩ са готови да увеличат санкциите срещу руските петролни компании, за да ги принудят да седнат на масата за преговори с Украйна. Това каза Скот Бесент, който е номиниран от Доналд Тръмп за бъдещ министър на финансите. Бесент, който ще встъпи в длъжност след клетвата на Тръмп в понеделник, разкритикува администрацията на Байдън, че не е наложила по-строги ограничения на Москва.
„Като част от стратегията на Доналд Тръмп за прекратяване на войната в Украйна, аз ще се съглася на 100 процента за увеличаване на санкциите, особено срещу руските петролни компании, до нива, които биха довели Руската федерация на масата за преговори“, каза той пред сенатори на изслушването за номинацията му.
Още: Пътят към мир в Украйна минава през още по-тежки санкции за Русия: Тръмп го обмисля
Бесент каза, че смята, че санкциите на САЩ срещу Русия, определени от Байдън, „не са достатъчно силни“. „Вярвам, че предишната администрация се притесняваше от повишаване на цените по време на предизборната кампания“, добави той.
Бесент уточни, че е останал объркан от хода на настоящият съветник по националната сигурност Джейк Съливан, който е вдигнал санкциите за руския петрол „на тръгване от поста си“, което е довело до по-високи цени на суровините.
"Нова икономическа златна ера"
Кандидатът на Доналд Тръмп за ръководител на Министерството на финансите на САЩ Скот Бесент говори за "нова икономическа златна ера", по време на изслушването му пред законодателното събрание на САЩ, относно икономическата програма на бъдещата администрация. Изслушването на Скот Бесент се провежда дни преди Тръмп да се завърне в Белия дом, като новоизбраният президент обещава намаляване на данъците, увеличаване на митата и съкращаване на федералните разходи, предаде АФП.
Още: Съветник на Тръмп: Разглеждаме възможностите за запазване на "Тик Ток" в САЩ
Очаква се Бесент, мениджър на хедж фонд, да получи безпроблемно потвърждение за висшия икономически пост, където ще играе ключова роля в изпълнението на икономическия план на Тръмп. Бесент заяви пред Финансовата комисия на Сената, че Тръмп има "възможност за цяло поколение да отприщи нов икономически златен век, който ще създаде повече работни места, богатство и просперитет за всички американци".
Във встъпителните си бележки той взе на прицел правителствените разходи и високия бюджетен дефицит, като същевременно подчерта необходимостта от защита на уязвимите вериги за доставки и внимателно прилагане на санкциите. Той също така заяви, че "трябва да гарантираме, че щатският долар ще остане световна резервна валута".
Още: Bloomberg: Загуба на земи, отказ от НАТО и малка армия: Вероятните условия на Путин за мир
Бесент също така подчерта необходимостта от превръщането в постоянен данъчния закон на Тръмп от 2017 г. - от който, някои разпоредби ще изтекат в края на годината. "Ако Конгресът не предприеме действия, американците ще се изправят пред най-голямото увеличение на данъците в историята - съкрушително увеличение на данъците в размер на 4 трилиона долара", каза Бесент.