Върховният съд на Алабама реши, че замразените ембриони се считат за деца и че човек може да бъде държан под отговорност за случайното им унищожаване, предава BBC. Това отвори нов фронт в битката на САЩ за репродуктивната медицина.
Още: Тръмп посрещна Мелони във Флорида - ето за какво разговаряха (ВИДЕО и СНИМКИ)
Още: Боно, Дензъл Уошингтън, Майкъл Джей Фокс с медал от Джо Байдън (ВИДЕО+СНИМКИ)
Най-голямата болница в южния американски щат Алабама паузира услугите си за инвитро оплождане (IVF) след решението поради опасения, че то може да ги изложи под наказателна отговорност. Здравната система на Университета на Алабама в Бирмингам заяви, че ще продължи да извлича яйцеклетки от женските яйчници, но ще спре следващата стъпка в процеса на IVF, при който яйцеклетките се оплождат със сперматозоиди, преди да бъдат имплантирани в матката.
Медицински експерти и групи за репродуктивно застъпничество предупредиха, че решението може да има отрицателни последици за лечението на безплодие в Алабама и извън щата. Консервативните групи приветстваха решението с аргумента, че дори и най-малкият ембрион заслужава правна защита.
Още: Инсулт уби най-възрастната родилка у нас, 13-годишната й дъщеря остана сираче
Още: Пожар уби над 500 животни в магазин за домашни любимци в Далас (ВИДЕО)
Още: Елена Поптодорова: Тръмп не храни топли чувства към Зеленски
Снимка: iStock
Още: Отново стрелба във Вашингтон, петима са ранени (ВИДЕО)
Още: САЩ планират да продадат на Израел оръжия за 8 млрд. долара
Как се стигна до делото?
Случаят произтича от неправомерно дело за смърт, заведено от три двойки, чиито ембриони са били изгубени в клиника за плодовитост през 2020г. Един пациент мотаейки се до мястото, където се съхраняват ембрионите, ги пипа случайно и ги изпуска. В резултат на това ембрионите са унищожени.
Още: Българин в екипа, извършил първата трансплантация на матка в Англия
Още: Военнослужещият, загинал при експлозията на "Сайбъртрък" в Лас Вегас, е оставил предсмъртно писмо
Още: Съдия потвърди присъда на Тръмп, но ще му спести наказанието
Двойките се опитват да съдят Центъра за репродуктивна медицина и Асоциацията на мобилните лазарети съгласно Закона за неправомерна смърт на непълнолетно лице. Този закон обхваща плода, но не обхваща изрично ембрионите в резултат на инвитро. По-долна инстанция е постановила, че ембрионите не отговарят на изискванията за личност или дете и че дело за неправомерна смърт не може да продължи. Но в своето решение Върховният съд на Алабама застана на страната на двойките и постанови, че замразените ембриони се считат за „деца“.
Какви са последиците за пациентите?
Решението не забранява или ограничава инвитро процедурите, но може да предизвика объркване дали някои аспекти на инвитро процедурата са законни според закона на Алабама, казват експерти. Ако един ембрион се счита за човек, това може да повдигне въпроси за това как клиниките имат право да го използват и съхраняват. Неяснотата по отношение на закона може да обхване и самите пациенти, които може да се притесняват дали процедурата остава достъпна или законна.
Медицинската асоциация на щата Алабама казва в изявление: „Значението на това решение засяга всички алабамци и вероятно ще доведе до по-малко бебета – деца, внуци, племенници и братовчеди, тъй като възможностите за плодовитост стават ограничени за тези, които искат да имат семейство."
Още: Непорочното зачатие при хората - мит или истина: учени казаха възможно ли е
Снимка: iStock
Връзката с дебата за абортите в САЩ
Когато Върховният съд на САЩ отмени общонационалното право на аборт през 2022г., това отвори вратата за държавите да направят свои собствени закони по въпроса. Алабама вече има пълна забрана на абортите във всички етапи на бременността.
Алиансът за защита на свободата, консервативна християнска юридическа група, описа решението в Алабама като "огромна победа за живота". „Независимо от обстоятелствата, целият човешки живот е ценен от момента на зачеването“, каза говорителят Денис Бърк в изявление за BBC. „Благодарни сме, че съдът правилно установи, че законът на Алабама признава тази основна истина.“