Европа няма да може сама да финансира защитата на Украйна от Русия, ако САЩ оттеглят подкрепата си при следващия мандат на Доналд Тръмп, смята унгарският премиер Виктор Орбан.
Орбан: Европа няма да може да финансира войната без САЩ
На 8 ноември той заяви, че последните събития потвърждавали изводите от противоречивата му дипломатическа мисия в Киев, Москва и Пекин през юли - показвали, че Украйна губи войната.
„Американците ще излязат от тази война“, заяви пред унгарското обществено радио Орбан, който вчера и днес е домакин на неформалната среща на Европейския съвет в Будапеща. „Европа не може сама да финансира тази загубена война“ без Америка, цитира думите му Bloomberg.
Още: ЕС удължава мисията за военна помощ на Украйна с още две години
Евролидерите се чудят как да действат
На този фон - изданието пише в друг свой материал, че лидерите на Европейския съюз се опитват да разберат дали могат да продължат да подкрепят Украйна във военните ѝ действия, ако Доналд Тръмп реши да спре помощта от САЩ: Официално: Оръжие за милиарди от САЩ за Украйна, независимо от победата на Тръмп.
По време на срещата си в Будапеща в четвъртък официалните лица са обсъждали дали блокът ще бъде готов да плати сметката за войната, подпалена от диктатора Владимир Путин през февруари 2022 г., твърдят запознати с дискусията. Голямото притеснение е, че Тръмп ще се опита да прехвърли финансовата тежест върху Европа, въпреки че нищо в първоначалните разговори не подсказва за мащабна промяна на курса.
По време на предизборната си кампания Тръмп обеща, че бързо ще сложи край на бойните действия в Украйна, но без да дава никаква конкретика. В четвъртък украинският президент Володимир Зеленски призова европейските лидери да се съсредоточат върху поддържането на доставките на оръжие и да не подкопават позицията му с разговори за прекратяване на огъня или отстъпки пред Путин: САЩ ще подкрепят преговорите между Украйна и Русия, "ако Зеленски е готов".
„Ако днес говорим за възможността за мир, то е защото украинците имаха изключителен кураж и защото Западът подкрепи Украйна“, заяви италианският премиер Джорджа Мелони, пристигайки за втория ден от разговорите. „При това положение ще видим как ще се развие сценарият през следващите седмици“.
Снимка: president.gov.ua
Проблемът не са парите, а военните ресурси от САЩ
ЕС е най-големият доставчик на помощ за Украйна, като е отпуснал 118 млрд. евро (127 млрд. долара) от началото на войната, според данни на Института за световна икономика в германския град Кил. САЩ са предоставили общо 85 млрд. евро, въпреки че през тази година паричният поток е намалял, като са отпуснати едва 17 млрд. евро. ЕС е предоставил почти двойно повече средства. И въпреки това Тръмп продължава да твърди как Америка плаща цената и как Европа трябва да помага повече.
Още: Бивш германски министър: Шолц ме уволни, защото исках "Таурус" за Украйна, а той - не
Някои европейски служители смятат, че истинските проблеми не са толкова в самите пари, а в наличните военни ресурси, които идват предимно от САЩ. Щатите са ключов източник на някои от най-мощните оръжия като изтребителите F-16 и ракетите с голям обсег ATACMS, които позволиха на Украйна да поразява руските войски далеч зад фронтовата линия въпреки големите ограничения на Запада за далекобойното оръжие. Производственият капацитет на САЩ е жизненоважен и за поддържане на доставките на 155-милиметрови снаряди, които са в основата на отбранителните операции на Украйна.
Има гласове в ЕС, които твърдят, че Европа трябва да изчака до встъпването в длъжност на Тръмп през януари, за да разбере какви са намеренията му спрямо Киев. Други заявяват, че евролидерите не разполагат с този лукс и че Европейската комисия трябва да изготви предложения за това как блокът ще реагира, ако помощта от САЩ бъде спряна, казват източниците на Bloomberg.
Тръмп е наясно - без напразни отстъпки от Украйна
Тръмп вече започна първия си кръг от телефонни разговори с европейските лидери. Според високопоставен служител поне един от тези разговори е включвал обсъждане на това как републиканецът може да подходи към преговори с Путин. Тръмп е дал знак, че е наясно, че не може просто да принуди Украйна да направи отстъпки на диктатора, без да получи нищо в замяна. От лагера на републиканеца не са коментирали темата публично: "Мисля, че ще говорим": Готов ли е Тръмп да говори с Путин?
Междувременно хърватският премиер Андрей Пленкович обяви публично, че страните членки на ЕС, включително Унгария, не разглеждат възможността Украйна да се откаже от територии в замяна на мир. "Абсолютно нищо не се променя в това отношение и никой не обявява промяна в позицията си. Никой не говори за това, че Украйна ще се откаже от своите територии", каза той.
Орбан, който е най-големият поддръжник на Тръмп в Европа, заяви пред репортери в четвъртък, че сега е „отворен въпрос“ дали САЩ и ЕС ще предоставят последния пакет от помощи в размер на 50 млрд. евро. Става въпрос за договорения от Г-7 заем, обезпечен с бъдещи печалби от замразените руски активи.
Зеленски смята, че изборната победа на Тръмп не е разколебала подкрепата на Европейския съюз за Украйна.
„Колегите разбират много добре, че подкрепяйки Украйна, ние укрепваме себе си“, заяви председателят на Европейския съвет Шарл Мишел пред репортери късно в четвъртък. „Ако бъдем слаби с Русия, какъв сигнал ще изпратим на останалата част от света, включително и на Китай?", попита реторично той, цитиран от Bloomberg.
Още: Путин с първи сигнал, че ще пренастройва отношенията със САЩ, но при свои условия (ОБЗОР - ВИДЕО)