Съединените щати категорично подкрепят бързото присъединяване на Швеция и Финландия към НАТО. Това заяви в понеделник държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен, който е на посещение в Турция.
Анкара обаче подчерта необходимостта от по-конкретни действия, за да може да вдигне ветото над Хелзинки и Стокхолм.
Миналата година Швеция и Финландия подадоха молба за присъединяване към трансатлантическия отбранителен пакт след нахлуването на Русия в Украйна, но се сблъскаха с неочаквани възражения от страна на Турция. Анкара твърди, че Стокхолм е укривал хора, които турските власти смятат за членове на терористични групировки. Наскоро президентът Реджеп Ердоган посочи, че ще одобри за членство в НАТО само Финландия.
"Финландия и Швеция вече предприеха конкретни стъпки за изпълнение на ангажиментите, които поеха в рамките на подписания тристранен меморандум за разбирателство", каза Блинкен по време на визитата си, цитиран от "Ройтерс".
Блинкен заяви, че САЩ твърдо подкрепят присъединяването на Швеция и Финландия към алианса "възможно най-бързо". Добави, че разширяването на НАТО на север е от изключителна важност за сигурността.
Само че турският външен министър Мевлют Чавушоглу, който стоеше редом с Блинкен, заяви, че всички страни в алианса трябва да убедят по-специално Швеция да предприеме повече действия, за да отговори на опасенията на Анкара и да спечели нейната подкрепа за кандидатурата. Това трябвало да стане до срещата на върха на НАТО, която ще се проведе в Литва през юли.
"Швеция направи промяна в закона, но виждаме, че всички видове дейности, включително финансирането на тероризма, вербуването и пропагандата, продължават в Швеция", каза той. "Ако те предприемат стъпки, които да убедят нашия парламент и народ, може да има развитие в тази посока".
ОЩЕ: Финландия и Швеция искат да се присъединят към НАТО едновременно
Но Чавушоглу също така заяви, че прекъснатите разговори с Швеция и Финландия относно кандидатурата им за членство в НАТО ще бъдат възобновени "скоро" в Брюксел, което е ясен сигнал за намаляване на напрежението между Стокхолм и Анкара.
Турция отмени за неопределено време тристранния механизъм с Швеция и Финландия по техните кандидатури за членство в НАТО, след като през януари Расмус Палудан - лидер на датската крайнодясна политическа партия "Твърда линия", изгори копие на Корана пред турското посолство в Стокхолм.
Анкара иска от Хелзинки и Стокхолм също така да заемат по-твърда позиция спрямо Кюрдската работническа партия (ПКК), която Турция и западните ѝ съюзници считат за терористична група.
След разговорите с Чавушоглу Блинкен проведе едночасова среща с турския президент Ердоган в Анкара.
Преди това той беше в Мюнхен за Конференцията по сигурността, където се срещна с азербайджанския президент Илхам Алиев и арменския премиер Никол Пашинян, за да посредничи за мир в Нагорни Карабах.