Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен заяви в Киев, че потенциално двустранно споразумение за сигурност с Украйна ще предостави военна помощ в различни сектори, което ще доближи страната до членство в НАТО. Топ дипломатът на Щатите заговори за 10-годишен договор.
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
Още: "Това ще промени ситуацията на фронта": Блинкен с обещание пред Зеленски
10-годишно споразумение и членство в НАТО
"В рамките на нашето собствено десетгодишно споразумение САЩ ще поддържат отбраната и украинската сигурност в много направления - от военновъздушните сили до противовъздушната отбрана, от дроновете до разминирането", заяви Блинкен в реч в Киевския политехнически институт "Игор Сикорски".
Още: Зеленски отмени посещението си в Испания заради тежката обстановка на фронта
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Той каза по време на визитата си в Киев на 14 май, че процесът на приемането на Украйна в Алианса ще бъде съпътстван от серия споразумения за сигурност с редица страни.
Държавният секретар намекна и за механизма на консултации, предвиден в споразумението, в случай на нападение срещу Украйна. „Ако Русия или някой друг нападне Украйна, ние незабавно ще работим с нея на най-високо ниво, за да координираме как да ви помогнем да отблъснете заплахата", обърна се той към украинските официални лица, цитиран от "Украинска правда".
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
Още: САЩ даде над 500 млн. долара военна помощ за Тайван
I’ve come to Ukraine with a message: You are not alone. America is with you. pic.twitter.com/AJkNzGS2wS
— Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) May 14, 2024
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании
Още: САЩ забраняват дроновете и над Ню Джърси
Още: "Свободният свят е с вас": Блинкен свири на китара в бар в Киев (ВИДЕО)
Освен това Блинкен смята, че споразумението за сигурност между Украйна и САЩ ще спомогне за по-бързо изграждане на украинската военна индустрия, което ще ѝ позволи в дългосрочен план да разчита по-малко на военна помощ от други държави. В същото време планът е да се насърчи икономическият растеж.
"Всички тези мерки ще гарантират, че в момента, в който условията са изпълнени и съюзниците се съгласят, поканата и присъединяването на Украйна към Алианса ще бъдат бързи и безпроблемни", заключи Блинкен.
Още: САЩ обмислят да пратят на Украйна нова батарея Patriot
Двустранните споразумения за сигурност на Украйна
В началото на май украинският президент Володимир Зеленски обяви, че Украйна подготвя 7 нови двустранни споразумения за сигурност, включително със САЩ. Те са по модела, договорен от страните от Г-7 през лятото на миналата година, като Киев вече подписа няколко такива договора - например с Великобритания, Германия, Франция, Дания, Латвия.
Офисът на президента на Украйна съобщи за „осезаем напредък“ в работата на Киев и Вашингтон по двустранно споразумение за сигурност. Страните се надяват да постигнат съгласие по окончателния текст през май.
Още: България и Украйна обсъждат гаранции за сигурност и съвместно военно производство (ВИДЕО)