Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Битката за петрола: Саудитска Арабия срещу САЩ

26 ноември 2014, 14:17 часа • 34415 прочитания

Алтернативните методи за нефтодобив промениха съотношението на силите на пазара на енергоносители. Саудитска Арабия натиска цените на "черното злато" надолу, за да провери, кога фракингът в САЩ ще стане нерентабилен.

САЩ се наредиха сред лидерите по добив на петрол благодарение на шистовата революция. Саудитска Арабия се стреми да снижи цените под себестойността на добивания от американските компании петрол и да спре бума на фракинга. В резултат на световните пазари предлагането на петрол надхвърля търсенето, цените от лятото са намалели с почти една четвърт.

Барелът /159 литра/ американски петрол марка WTI струваше миналата седмица по-малко от 75 долара – това е най-ниската цена за последните 4 години. Потребителите само печелят от ценовата война, но за много нефтодобиващи държави ситуацията се нажежава.

САЩ като бойно поле

Главният анализатор на англо-американската изследователска компания Energy Aspects Амрита Сен констатира: "САЩ се превърнаха в ново бойно поле". Фракингът – методът, когато петролът и природният газ се извличат от шистови скални породи с помощта на химикали, осигури на американската петролна индустрия бурно развитие. По данни на Управлението на енергийна информация на САЩ (EIA), добитите количества за пръв път от 70-те години на миналия век са надхвърлили 9 милиона барела дневно.

"Америка се пръска по шевовете от излишъци на изкопаеми горива", заяви главният анализатор на "Ситигруп" за суровинни стоки Едуард Морзе. Америка залива света с евтин петрол. Това влияе на цените, подкопава пазарната мощ на страни като Саудитска Арабия – най-големият производител на нефт сред страните-членки на ОПЕК. Досега Саудитска Арабия винаги е съкращавала добива, за да запази цените. Този път е различно. Точно обратното, в началото на ноември американските потребители неочаквано даже получиха намаление.

Рияд реши да провери, кога американците ще ги заболи

Мнозина наблюдатели смятат, че зад ценовата политика на саудитците стои сметката: да се стопира прираста на добив в САЩ. Фракингът е скъп, спадът на световните цени на петрола може да спре нефтения бум САЩ. Но къде болната точка, никой още не може да каже. "Пазарът се нуждае от дългосрочни капиталовложения, при цени около 90 долара за барел настъпва критичната граница", смята Амрита Сен.

А EIA, точно обратното, сочи, че през последните години производствените разходи на американските нефтодобивни компании са намалели. "Даже ако цената на американската марка WTI за продължителен период от време остане под 75 долара, приръстът на добив в близките години ще се запази на високо равнище", заяви анализаторът на "Ситигруп" Едуард Морзе.

Петролните баталии като програма за икономически растеж

До момента все още не е ясно, дали Саудитска Арабия ще издържи на своята стратегия за ниски цени в рамките на ОПЕК. Много членове на картела вече едвам връзват двата края. Всички говорят, че на насрочената за 27 ноември конференцията на ОПЕК, която се очаква с такова нетърпение, няма да се мине без конфликти.

Но за мнозинството хора борбата на нефтодобивните държави за пазарен дял е подарък. EIA предсказва, че цените на бензина в САЩ през 2015 ще бъдат най-ниските за последните 4 години. Според изчисленията на Международния валутен фонд, намаляването на цената на петрола с 10% ще доведе до ръст на световната икономика с 0,2 %. Производствените разходи на големите енергоемки производители намаляват. Потребителите икономисват на разходи за бензин и отопление и могат да инвестират в други покупки. Така че отложеният ефект на ценовата война може да стане мощна програма за задвижване на икономиката.

Дойче веле

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес