Ваксина срещу новия коронавирус може да се появи в края на тази години или в началото на 2021 година. Очакването е на един от основателите на Microsoft Бил Гейтс, който в последните две десетилетия отделя много средства за финансиране на проекти, свързани с ваксини и медицина. Пред CNN той потвърди прогнозата на главния епидемиолог на САЩ д-р Антъни Фаучи.
Фондацията на Бил и Мелинда Гейтс отпусна 100 млн. долара в началото на пандемията от COVID-19 за борба с болестта, като част от средствата се използват именно за разработване на ваксина. В своето интервю милиардерът каза, че проблемът в този случай е не толкова разработването на ваксината, нито дори доставката ѝ, а приемането ѝ от хората.
Ваксините трябва да работят в две насоки - предпазване от заболяването и спиране на разпространението му, коментира още Гейтс. За него данните за образуване на имунитет от преболедували са обнадеждаващи, макар и той да продължава само година, тоест да е нужна реваксинация.
В конкретния случай сроковете за тестване на ваксините ще бъдат съкратени и именно това е причината много хора да нямат доверие в тях, смята още милиардерът. Той обаче посочи, че ефективността им за спиране на разпространението на вируса ще зависи от броя на имунизираните - поне 70-80% от хората трябва да си поставят ваксината.
Бил Гейтс не смята, че САЩ правят достатъчно, за да ограничат разпространението на коронавируса. Той критикува властите, че не издирват ефективно и не тестват контактни на заразените лица, както и че още много хора не носят маски. Гейтс сподели и своите наблюдения за сериозното разделение на хората в страната на такива, които стриктно спазват правилата, и на такива, които не вярват в пандемията. Милиардерът заявява, че не е очаквал такова нещо за страна като САЩ.
Попитан дали очаква хората да приемат и заживеят с новия вирус, Бил Гейтс коментира, че се надява това да не стане. Той посочи за пример възрастни хора и хора със заболявания, за които подобен сценарий би означавал живот като в затвор.
Още: "Конспирацията "Бил Гейтс": Чипирането е възможно, въпросът е в целта (II част)"