Президентът на САЩ Джо Байдън обяви, че Щатите са "готови да използват всички елементи на националната си мощ", за да попречат на Иран да се сдобие с ядрено оръжие.
Още: Тръмп вади САЩ от Световната здравна организация още в първия ден от мандата си?
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Той и министър-председателят на Израел Яир Лапид подписаха съвместна декларация на втория ден от посещението на Байдън в Близкия изток, в която обещават да откажат Техеран от ядреното оръжие. Тел Авив смята иранската ядрена програма за най-голямата заплаха за себе си въпреки твърденията за мирни действия от иранска страна.
В петък президентът на САЩ ще проведе разговори и с палестински официални лица, включително с президента Махмуд Абас, преди спорното си посещение в Саудитска Арабия.
В документа, наречен Съвместна декларация за стратегическо партньорство между САЩ и Израел от Йерусалим, Байдън очерта редица стратегически ангажименти, които са в основата на отношенията на Вашингтон с най-близкия им регионален съюзник.
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
Американският президент също така обеща, че САЩ ще "работят заедно с другите партньори, за да се противопоставят на агресията и дестабилизиращите дейности на Иран", включително спонсорирането на "терористични организации като Хизбула, Хамас и Палестински ислямски джихад" от страна на Техеран, пишат CNN и BBC.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
САЩ и Израел отдавна обвиняват Иран в държавно спонсориран тероризъм в Близкия изток и извън него. Техеран предоставя средства, обучение и оръжия на мощното ливанско движение "Хизбула" и на палестинските групировки "Хамас" и "Ислямски джихад" в ивицата Газа. Иран отрича да спонсорира тероризма и твърди, че организациите, които подкрепя, са съпротивителни групи, борещи се срещу израелската и американската агресия.
Отношенията на Иран със САЩ и други западни държави са в криза заради ядрената програма на Техеран. Тя нарушава ограниченията, наложени по силата на международното споразумение от 2015 г. То започна да се разпада, след като предшественикът на Байдън - Доналд Тръмп, се отказа от него през 2018 г. и възстанови унищожителните икономически санкции.
Техеран твърди, че ядрената му програма винаги е била изцяло мирна, но западните сили и световният ядрен надзорен орган казват, че не са убедени в това. Въпреки че САЩ и Израел многократно са заявявали, че никога няма да позволят на Иран да се сдобие с ядрено оръжие, двата съюзника се разминават по въпроса как. Байдън иска да възобнови сделката от 2015 г. с по-строги условия, въпреки че продължилите месеци разговори, целящи да върнат споразумението в действие, са в застой. Израел настоява ядрената програма на Техеран да бъде напълно спряна и заявява, че си запазва правото да използва сила, ако се наложи.
Още: САЩ даде над 500 млн. долара военна помощ за Тайван
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании
В интервю за израелската телевизия Канал 12 в сряда Байдън заяви, че САЩ са готови да използват сила срещу Иран, "ако това е крайната мярка".