Животът на планетата е заложен на карта в кризата с климата. Това заяви днес американският президент Джо Байдън на конференцията COP27 и увери, че Съединените щати са на път да намалят въглеродните емисии.
Още: САЩ изпратиха тежки бомби на Израел
Още: Грипът пълни болниците в САЩ - по-тежък ли е от Covid-19?
"Климатичната криза е свързана със сигурността на човечеството, с икономическата сигурност, екологичната сигурност, националната сигурност и самия живот на планетата", каза той пред аудиторията на конференцията в Египет, цитиран от БГНЕС.
Байдън заяви, че Съединените щати са "на път" да изпълнят ангажимента си за намаляване на емисиите с 50-52% под нивата от 2005 г. до 2030 г. "Съединените щати ще изпълнят целите си за емисиите", каза той, като изложи основните законодателни актове, приети по време на неговото управление като президент, включително най-големите досега държавни инвестиции на САЩ в чиста енергия.
Байдън, който прекара само няколко часа в курорта Шарм ел-Шейх, преди да отпътува за срещите на върха на АСЕАН и Г-20 в Азия, призова другите държави да направят повече за намаляване на въглеродните емисии с надеждата да се овладее глобалното затопляне.
Още: На "миротвореца" Тръмп няма да му е толкова лесно
Още: Кит погълна гребец на каяк: Баща му случайно записа ВИДЕО на страшния момент
"Всяка държава трябва да се активизира. На тази среща трябва да подновим и повишим амбициите си в областта на климата", каза той в речта си, която продължи около 22 минути и беше прекъсната за кратко от неидентифицирани хора в тълпата, които издаваха викове.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мъск с нов принос за ръста на раждаемостта: Инфлуенсърка обяви, че е родила 13-то му дете
Още: "Делегирал практически безконтролни правомощия": Прокурори заведоха дело срещу Тръмп и Мъск
"Това е дълг и отговорност на глобалното лидерство. Държавите, които са в състояние да помогнат, трябва да подкрепят развиващите се страни, за да могат те да вземат решителни мерки за климата - да улеснят енергийния си преход, да изградят път към просперитет, съвместим с нашия климатичен императив."
Като отправи остра критика към сътресенията, предизвикани от нахлуването на Русия в Украйна, Байдън заяви, че конфликтът е дал нов тласък на продължаващия стремеж за замяна на петрола и газа с възобновяеми източници. Като основен износител на енергия, Москва от години има силен икономически контрол върху енергийно бедната Западна Европа. "Войната на Русия само засилва неотложността на необходимостта светът да се откаже от зависимостта си от изкопаемите горива", каза Байдън.