Ню Йорк стана първия американски щат, приел законодателство, забраняващо използването на природен газ за отопление и готвене в някои новопостроени сгради. Новите разпоредби целят да се намалят въглеродните емисии, но срещат съпротива от бизнес организации, определящи ги като прекомерни и скъпи, пише Ройтерс.
Още: САЩ изпратиха тежки бомби на Израел
Още: Грипът пълни болниците в САЩ - по-тежък ли е от Covid-19?
Ръководените от Демократическата партия долна горна камари на щатския парламент одобриха късно снощи законодателството като част от 229-милиардния бюджет на щата. Губернаторът на Ню Йорк Кати Хочул и законодателите миналата седмица се съгласиха с рамката на разходния пакет.
"Промяната на начините, по които произвеждаме и използваме енергия, за да намалим зависимостта си от изкопаемите горива, ще помогне да се осигури по-здравословна среда за нас и нашите деца", каза говорителят на щата Карл Хийсти, цитиран от БТА.
Десетки градове в САЩ са приели или обмислят политики, които забраняват или обезсърчават използването на природния газ в нови сгради, за да отговорят на опасенията за общественото здраве и климата.
Още: На "миротвореца" Тръмп няма да му е толкова лесно
Още: Кит погълна гребец на каяк: Баща му случайно записа ВИДЕО на страшния момент
Тези мерки обаче са посрещнати със силна съпротива от страна на газовата индустрия и лоби групи, съставени от представители на ресторантьори и производители на битови газови уреди, според които опасенията за климата и здравето са преувеличени.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мъск с нов принос за ръста на раждаемостта: Инфлуенсърка обяви, че е родила 13-то му дете
Още: "Делегирал практически безконтролни правомощия": Прокурори заведоха дело срещу Тръмп и Мъск
"Първата подобна, противоконституционна забрана за присъединяване към природния газ в новопостроените сгради ще увеличи сметките за комунални услуги и разходите по домакинствата", заяви сенаторът републиканец от Ню Йорк Робърт Орт.
Законът ще влезе в сила за сгради с по-малко от седем етажа от 2026 г., а за по-високи сгради - до 2029 г., според в. "Ню Йорк Таймс". Болници, критична инфраструктура и търговски обекти за хранене ще бъдат освободени от изискванията. Сградите, в които локалната мрежа не е в състояние да поеме товара, също ще бъдат освободени от разпоредбите. Съществуващите сгради и уреди няма да бъдат засегнати от законодателството.