"Икономическата ситуация в САЩ значително се подобри, по-специално страната създаде повече работни места от другите развитие икономики". Това заяви американският президент Барак Обама в интервю за телевизия CBS.
Интервюто веднага породи съмнение в американските медии и те решиха да сравнят думите на стопанина на Белия дом с реалната статистика, пише БГНЕС.
"В много отношения икономиката на САЩ се справи с последиците от рецесията по-добре от други страни", заяви Обама. Според него през последните шест години пазарът на труда отбелязва растеж, значително по-голям от други икономически силни държави, съобщиха с удивление американските медии.
"Няма съмнение, че икономиката е нараснала, откакто Обама пое поста през 2009 г., но създадоха ли САЩ повече работни места в сравнение с други мощни икономики в света взети заедно?...Ако се използват алтернативни методи за статистика, то Обама "леко греши", пише изданието "Дейли бийст".
Най-добрият начин за сравнение на равнищата на заетост в различните страни е статистиката на Международния валутен фонд (МВФ). Данните на фонда показват, че в света има 36 "развиващи се икономики" и седем "големи". Според данните за последните шест години в Съединените щати са създадени 6 милиона нови работни места, докато в останалите страни броят е средно 6,3 милиона работни места.
Американският портал Politifact.com обръща внимание и на броя на населението на САЩ спрямо това в останалите развити страни, от което се вижда, че не е изненадващо, че заетостта в САЩ е по-висока. Като се има предвид разликата в броя на населението в развитите икономики, скоростта на растежа на заетостта в САЩ е по-ниска, отколкото в повече от десет страни, между които Австралия, Австрия, Канада, Естония, Германия, Израел, Великобритания и Швейцария.
"Това означава, че по време на мандата на Обама пазарът на труда не е отбелязвал непрестанен растеж. Имаше значителен спад на показателя, особено в началото на мандата", пише още американският портал.
Той също така се отбелязва, че тези цифри не са пряко отражение на политиката на Обама, тъй като се отнасят по-скоро към икономическия климат в страната и не са част от особеностите на президентската политика.