Повече от половината американци смятат, че САЩ не трябва да се намесват в делата на други държави. Това сочат резултатите от социологическо проучване, проведено от изследователския център "Пю", предаде БГНЕС.
Още: Марко Рубио се е чул с Лавров за Украйна: Какво са си казали?
Още: Тръмп каза ще има ли сделка за полезните изкопаеми на Украйна
Според разпространените във вторник резултати от проучването, озаглавено "Мястото на Америка в света - 2013 г.", рекордните 52 процента от американците са съгласни, че САЩ "би трябвало да се занимават със собствените си дела и да позволят на другите страни сами да решат проблемите си". На противоположното мнение са само 38 на сто от анкетираните. Останалите 10 процента са се въздържали от отговор.
На въпрос "дали САЩ са станали по-влиятелни и могъщи през последните 10 години", положителен отговор са дали само 17 процента от участниците в проучването. 53 процента от анкетираните смятат, че положението е точно обратното, а останалата част се въздържат.
В цялата история на това социологическо проучване, което се провежда от 1964 г., никога на този въпрос не са отговаряли положително по-голямата част от американците.
Още: Масова стрелба в университет в САЩ, има данни за убити и ранени (ВИДЕО)
Още: Аварийно кацане: Турбините на самолет засмукаха заек (ВИДЕО)
70 на сто от анкетираните смятат, че САЩ вече не се ползват с такъв респект, на какъвто са се радвали преди.
Според експерти от Съвета за международни отношения, най-големи щети на репутацията на САЩ в света, според американците, е нанесла позицията на администрацията на президента Барак Обама по конфликта в Сирия. Освен това песимизмът на американците по отношение на перспективите на външната политика на САЩ е резултат от намесата във войните в Ирак и Афганистан, както и във въоръжения конфликт в Либия.
Още: Визита с мисия: Тръмп посрещна Мелони в Белия дом (ВИДЕО)
Още: САЩ отново отказаха да осъдят руската агресия в резолюция на ООН
Изследването е проведено между 30 октомври до 6 ноември и в него са участвали повече от 2000 американци.