Спорът за суверенитета на Фолкландските острови се разрази отново - 42 години след кратката война между Аржентина и Великобритания.
Още: Комисията по ценните книжа на САЩ съди Мъск за купуването на Twitter
Още: След решение на САЩ да я извади от черния списък: Куба освобождава стотици затворници
Аржентина си иска островите, но с дипломация
Министерството на външните работи на Аржентина направи изявление, в което поиска от Лондон да започне отново преговори за спорната територия. В публикуваното на 3 януари съобщение южноамериканската страна заяви, че възнамерява да възстанови суверенитета си над островите и смята това да стане по дипломатически път.
Според Буенос Айрес това е "единственият възможен начин да възстанови упражняването на правата си".
#Argentina's new authorities, led by President Javier Milay, have called on #Britain to return sovereignty over the #Falkland Islands (Malvinas) to them and are offering talks on the issue
In 1982, Argentina and Great Britain even briefly fought over the islands. Great Britain… pic.twitter.com/yzIBMv2SRPОще: В САЩ: Бюджетният дефицит надхвърли 700 млрд. долара
Още: Мегаломанията на Тръмп: Защо бъдещият президент на САЩ иска да купи половината свят?
— NEXTA (@nexta_tv) January 3, 2024
Още: Едва дойде и се започна: Протест срещу новия президент на Аржентина
Още: Клинтън и Буш ще присъстват със съпругите си на церемонията на Тръмп, Обама ще е без Мишел
Още: Блинкен: Планът за следвоенна Газа ще бъде предаден на администрацията на Тръмп
"191 години след незаконната окупация на Малвинските острови (така се наричат Фолкландските острови - бел. ред.) правителството и народът на Аржентина отново потвърждават своите законни и неотменими права на суверенитет върху Фолкландските острови, Южна Джорджия и Южните Сандвичеви острови и прилежащите им морски зони. В тази рамка аржентинското правителство желае да поддържа зрели отношения с Обединеното кралство, които включват съдържателен и конструктивен диалог по всички въпроси от взаимен интерес с оглед на изграждането на климат на доверие, благоприятстващ възобновяването на преговорите", обявиха от новото аржентинското правителство на президента Хавиер Милей.
В изявлението си министерството на външните работи в Буенос Айрес настоя, че иска да възобнови преговорите, за да "намери възможно най-скоро мирно решение на спора за суверенитет, свързан с въпроса за Малвинските острови", пише Daily Express.
Още: Пожарите в Лос Анджелис отлагат голяма новина за Бионсе (СНИМКА)
Още: Демокрацията си отива, а младите я загърбват за сметка на диктатори: Анализ
Още: "Пари няма". В Аржентина започва шокова терапия
Историята
Фолкландските острови са британска задморска територия, разположена на архипелаг в Южния Атлантически океан, на около 483 км източно от крайбрежието на Южна Америка, 1080 км западно от британската територия Южна Джорджия и Южни Сандвичеви острови (скалите Шаг) и 940 км северно от остров Елефант в Южните Шетландски острови, Антарктика. Островната група е с вулканичен произход, като се отличават два по-големи острова – Западен Фолкланд и Източен Фолкланд.
Още: Снимка на раздора. Скандал между Аржентина и НАСА заради снимка от Космоса
Островите са обект на вековен спор между Аржентина и Великобритания. Втората окупира Фолкландските острови през януари 1833 г., а 150 години по-късно Аржентина се опитва да си върне териториите със сила. Това предизвиква хаос в коридорите на консервативното правителство на Маргарет Тачър и впоследствие довежда до военен конфликт между двете държави през 1982 г., наречен Фолкландска война. Войната е спечелена от Великобритания и островите остават нейно отвъдморско владение, но Аржентина не се отказва официално от претенциите си.
Наскоро британският премиер Риши Сунак заяви чрез говорителя си, че "няма съмнение", че Фолкландските острови са британски и че Лондон активно "защитава правото на самоопределение на жителите на Фолкландските острови".
През 2013 г. жителите на островите гласуваха с огромно мнозинство за оставането им като отвъдморска територия на Обединеното кралство, като 99,98% от хората подкрепиха предложението.
Още: Аржентина: Един от козовете, на които Зеленски залага (ВИДЕО)