18 щата обявиха, че ще оспорят по съдебен ред указа на президента Доналд Тръмп за отмяна на конституционно гарантираното право за придобиване на гражданство по рождение, предаде Асошиейтед прес. Главният прокурор на Ню Джърси – демократът Мат Платкин, съобщи, че застава начело на група от 18 щата, плюс окръг Колумбия и град Сан Франциско, която ще заведе дело с искане съдът да блокира изпълнението на заповедта на републиканеца.
Още: Тръмп смята, че даването на американско гражданство по рождение е безумна политика
Щатите разглеждат опита на Тръмп да ограничи гражданството по рождено право като „изключителен и екстремен“, каза главният прокурор на Ню Джърси. „Президентите са могъщи, но той не е крал. Той не може да пренапише конституцията с един замах на писалката“, категоричен е той.
Още: Тръмпизмът бързо преля - от сайта на Белия дом до Овалния кабинет (ВИДЕО)
В понеделник, в началните часове на втория си мандат като президент, Тръмп подписа заповед, с която декларира, че бъдещите деца, родени от имигранти без документи, вече няма да бъдат третирани като граждани на САЩ. Заповедта ще важи дори за децата на някои майки, които пребивават в страната законно, но временно, като, например, чуждестранни студенти или туристи.
Указът на Тръмп
Указът на Тръмп слага край на политиката на автоматично предоставяне на гражданство на хора, родени в САЩ, стъпка, която той още по време на предизборната надпревара обяви, че ще предприеме, ако стане президент. Изпълнителната заповед на Тръмп твърди, че децата на такива хора не са „подчинени на юрисдикцията“ на Съединените щати и следователно не са обхванати от дългогодишната конституционна гаранция на 14-та поправка. Заповедта му е в противовес на над 100-годишен правен прецедент, според който съдилищата и изпълнителната власт тълкуваха 14-та поправка като гарантираща гражданство на всяко бебе, родено в Съединените щати, независимо от правния статус на родителите му. Съдилищата признават само тясно изключение за децата на акредитирани дипломати.
Но има признаци, че съдебната система може да е разделена по въпроса. Съдия Джеймс С. Хо, когото Тръмп номинира в Апелативния съд на САЩ за Пети окръг, беше по-благосклонен към някои от аргументите на новия президент, оприличавайки неупълномощените имигранти на нахлуваща армия. Това сравнение беше направено и от адвокати на щата Тексас и друга декларация на Тръмп, че незаконните пресичания на южната граница представляват „продължаваща инвазия“.
Още: Първият танц на Доналд и Мелания Тръмп след встъпването в длъжност на президента (ВИДЕО)
Все пак този апелативен съд не разглежда дела, произхождащи от Масачузетс, а други съдилища е малко вероятно дори да разгледат аргументите на администрацията на Тръмп относно конституционното тълкуване без нов закон от Конгреса, смята Джерард Маглиока, професор по право от университета в Индиана, цитиран от The New York Times. Той цитира скорошни случаи, при които Върховният съд постанови, че изпълнителната власт не може сама да се меси в най-големите политически противоречия, известни като „основни въпроси“.
Още: Тръмп спря чуждестранната помощ от САЩ за 3 месеца: Касае ли това оръжието за Украйна?