Южна Африка трябва да напусне Международния наказателен съд (МНС), това заяви президентът Сирил Рамафоса.
Още: Туристическа подводница с 45 руснаци на борда потъна край Египет, има жертви
През март МНС издаде заповед за арест на руския президент Путин за систематично отвличане на украински деца. Това означава, че Претория, която е домакин на срещата на върха на блока Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка тази година, ще трябва да го задържи при пристигането му.
Рамафоса заяви, че управляващата партия е решила да се оттегли от международния правен орган по време на пресконференция, организирана съвместно с гостуващия президент на Финландия Саули Ниинистьо.
ОЩЕ: В Кремъл разказаха за суперспособностите на Путин, не спал 23 часа (ВИДЕО)
Още: Както Украйна: Конго с готовност да сключи сделка за сигурност със САЩ
Още: Терористична атака срещу кортеж на президент: Кадри от Сомалия (ВИДЕО)
Рамафоса заяви, че до решението се е стигнало заради възприетото лошо отношение към някои държави. Той добави, че би искал темата за лошото третиране да бъде обсъдена в по-голямата международна общност, но междувременно африканската страна ще трябва да се оттегли, предаде АФП.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Река в Замбия "умря“ заради Китай (ВИДЕО)
Още: Преговори: Какво се очаква от срещата между Конго и бунтовническата група M23
Рамафоса също така заяви, че въпросът за ареста на Путин продължава да се разглежда.
Южна Африка и преди е отказвала да осъди инвазията в Украйна, която по-голямата международна общност категорично осъди, оставяйки Москва в изолация. Рамафоса заяви, че иска Южна Африка да остане неутрална и предпочита диалога за прекратяване на войната.
ОЩЕ: Bild: Путин има два вида двойници: По какво се различават
Още: The Daily Telegraph: Руският агент Ян Марсалек е планирал да създаде 15-хилядна частна армия
Още: Тревожна регресия: Каква е ситуацията в Южен Судан
Това не е първото оттегляне на Южна Африка от МНС. Предишният опит беше през 2016 г., когато суданският президент Омар ал-Башир посети страната за среща на върха на Африканския съюз. Страната отказа да го арестува, въпреки че тогавашният судански лидер имаше заповед за арест от МНС заради предполагаеми военни престъпления. Спорното решение за изтегляне беше отменено от вътрешен съд, след като беше обявено за неконституционно.