Мълниеносното нарастване на броя на новите случаи на COVID-19 в Република Южна Африка, дължаща се предимно на новия вариант Омикрон, е изключително обезпокоително. Това заявиха пред парламента представители на здравните власти, цитирани от Франс прес.
Още: В Либия обсъдиха провеждането на избори - помирение
Още: Миньори загинаха при престрелка с войници в Гана (ВИДЕО)
За две седмици страната отбеляза "експоненциално увеличение" - от малко над 300 нови случая на ден средно за седемдневен период на около 1000 през следващата седмица и над 3500 тази седмица, заяви д-р Мишел Грум от Националния институт по заразни болести, цитиран от 24 часа.
Днес вечерта институтът съобщи за 8 561 нови случая, идентифицирани през деня, срещу 4 373 предния ден и 2 273 в понеделник в цялата страна. Страната е "в самото начало на четвъртата вълна", но делът на положителните тестове е достигнал 27 на сто в провинция Гаутенг, най-населената и най-засегната в страната, особено около Претория.
Ръстът на броя на случаите се дължи предимно на новия вариант Омикрон, който вече е доминиращ, тъй като се открива в голямата част от новите случаи в РЮА, подчерта д-р Грум на презентацията, организирана от министерството на здравеопазването. Младите, на възраст между 10 и 19 години, както хората между 20 и 29 години, които празнуват края на учебната година, тъй като в Южното полукълбо е пролет, дават положителни тестове по-често от другите възрастови групи, макар че през последните дни случаите на заразяване "се изместват към повъзрастните".
Още: Десетки хора загинаха след взрив на цистерна в Нигерия (ВИДЕО)
Още: Замбия регистрира 7 случая на маймунска шарка
Република Южна Африка е най-засегнатата от пандемията страна на континента, с близо 3 милиона официално регистрирани случая. Тази цифра вероятно е по-малка от реалната, предвид броя на асимптоматичните случаи и тези, които не се подлагат на тестове по една или друга причина, подчерта др Грум.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Путин е "гладен" за злато, литий и уран - гони още западни компании от Африка