Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За „приятелско разрешаване“ на кризата в Нигер призова президентът на Нигерия

04 август 2023, 06:15 часа • 1897 прочитания

Президентът на Нигерия заяви на делегациите от западноафриканския блок да направят „каквото е необходимо“, за да постигнат „приятелско решение“ в Нигер, след преврата миналата седмица. Регионалният блок на западните африкански държави ECOWAS даде в неделя една седмица на хунтата да възстанови демократично избрания президент Мохамед Базум, който беше свален от неговата охрана на 26 юли. В противен случай хунтата рискува военна намеса отвън.

Още: Бягство от Сирия: Русия прехвърля все повече военна техника в Либия (ВИДЕО)

Още: Няколко деца загинаха при блъсканица на панаир в Нигерия (ВИДЕО)

ОЩЕ: Хунтата в Нигер нарече санкциите срещу страната "безчовечни" и ги отхвърли

Военните началници на Западна Африка се срещнаха в нигерийската столица Абуджа, за да обсъдят възможността за военна намеса, ако дипломацията се провали. ECOWAS вече наложи търговски и финансови санкции след пуча, който е последният в района на Сахел от 2020 г. насам. Нигерийският президентът Бола Тинубу каза на две делегации, представляващи блока, да направят „всичко необходимо, за да осигурят окончателно и приятелско разрешаване на ситуацията в Нигер“. 

Френските медийни компании France 24 и RFI заявиха, че техните предавания са били блокирани в Нигер, заклеймявайки „решението, взето извън всяка правна или конвенционална рамка“. Техните сигнали са прекъснати "по инструкции на новите военни власти", каза високопоставен служител пред АФП, пожелал анонимност. Френското външно министерство "остро осъди" този ход.

Още: Судан е отрязал Путин - Русия няма да има военноморска база на Червено море

Още: Най-малко 20 загинали при потъването на лодка с мигранти край Тунис

Общонационални протести

В четвъртък в Нигер хиляди хора се събраха в подкрепа на лидерите на преврата на годишнината от независимостта на страната от Франция през 1960 г., като някои размахваха гигантски руски знамена и скандираха антифренски лозунги. Тълпата в Ниамей викаше "Долу Франция", "Да живее Русия, да живее Путин". Журналистите на AFP видяха, че полицията блокира достъпа до френското посолство, след като Париж призова хунтата да "напълно гарантира" безопасността на посолствата в Ниамей преди демонстрациите. Нигер играе ключова роля в западните стратегии за борба с джихадистки бунтове, които измъчват Сахел от 2012 г. насам, като Франция и САЩ разполагат съответно около 1500 и 1000 войници в страната. Протестиращата Исиака Хамаду каза, че "само сигурността ни интересува", независимо дали идва от "Русия, Китай, Турция, ако искат да ни помогнат". „Ние просто не искаме французите, които ни плячкосват от 1960 г. – те са тук оттогава и нищо не се е променило“, каза той. Няколко хиляди души излязоха и по улиците на други градове, включително Агадес на север и Филинге, откъдето е ръководителят на хунтата генерал Абдурахаман Тиани.

ОЩЕ: САЩ обяви частична евакуация на посолството в Нигер

„Един преврат в повече“

Още: Десетки цивилни бяха убити при нападения в Нигер

Още: Русия е в капан: Бяга от Сирия към две страни в Африка, но и там режимите може да рухнат

Сенегал заяви в четвъртък, че ще изпрати войници да се присъединят към ECOWAS, ако реши да се намеси военно в Нигер. „Този преврат идва в повече“, каза външният министър Айсата Тал Сал.

Нигер е четвъртият член на блока, подложен на пуч от 2020 г. Базум е държан от превратаджиите със семейството си от 26 юли, което накара президента на САЩ Джо Байдън да призове за незабавното му освобождаване, настоявайки за „запазване на трудно спечелената демокрация в Нигер“. Великобритания и Съединените щати обявиха изтеглянето на персонала на посолството в Нигер като предпазна мярка. Франция съобщи в четвъртък, че е евакуирала 1079 души от страната, повече от половината от които френски граждани. Съединените щати са наели самолет за евакуация на несъществен персонал и американски граждани, желаещи да напуснат страната, съобщи Държавният департамент. Нигерия, водещата военна и икономическа сила в Западна Африка, е настоящият председател на ECOWAS и обеща твърда позиция срещу превратите.

Но управляваните от хунтш Мали и Буркина Фасо предупредиха, че всяка военна намеса в техния съсед би била равносилна на "обявяване на война" срещу тях. Антифренските настроения в региона продължават да нарастват, докато руската активност, често чрез наемническата група Вагнер, се засилва.

Превратаджиите не се предават

63-годишният Базум спечели изборите през 2021 г., които поставиха началото на първия в историята мирен преход на властта в Нигер. Той пое кормилото на страна, обременена от четири предишни преврата след независимостта, и оцеля при два опита за путч преди свалянето му.

Тиани се обяви за лидер, но ходът му бе бе осъден в международен план. В телевизионно обръщение в сряда Тиани отхвърли наложените международни санкции и каза, че "отказва да се поддаде на каквато и да е заплаха". Франция пренасочи своята антиджихадистка мисия в Нигер, след като миналата година се оттегли от Мали и Буркина Фасо. След присъединяването им към регионален бунт в Северно Мали, въоръжени ислямисти настъпиха в Нигер и Буркина Фасо през 2015 г. и сега извършват спорадични атаки срещу нестабилни държави в Гвинейския залив. Това накара армията да се намеси с преврати и в трите страни от Сахел и да опустоши едни от най-бедните икономики в света.

ОЩЕ: Превратаджиите от Нигер търсят подкрепа от ЧВК "Вагнер" в съседно Мали

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес