Военните завзеха властта в Буркина Фасо, като отстраниха президента Рок Марк Кристиан Каборе, съобщи в понеделник новинарският портал leFaso. Той беше избран за първи път през 2015 г., но се сблъска с нарастващ гняв заради неспособността си да спре бруталния джихадистки конфликт, предава БГНЕС.
Още: Бягство от Сирия: Русия прехвърля все повече военна техника в Либия (ВИДЕО)
Още: Няколко деца загинаха при блъсканица на панаир в Нигерия (ВИДЕО)
Кризата в Буркина Фасо започна в неделя, когато бунтовниците поискаха уволнение на висшия военен състав и повече ресурси за борба с ислямисткото въстание. В понеделник армията обяви по държавната телевизия, че е завзела властта и е затворила границите на страната.
Група от 14 военни излязоха в ефир по държавната телевизия и обявиха прехвърлянето на властта в страната на "Патриотичното движение за защита и възстановяване" – структура, оглавявана от подполковник Пол-Анри Сандаого Дамиба.
Военните обявиха суспендиране на конституцията, разпускане на правителството и парламента, затваряне на сухопътните и въздушните граници на страната. В цялата страна е въведен полицейски час, който действа от 21:00 до 05:00 часа. Новинарският портал Burkina24 съобщи, че 41-годишният подполковник Дамиба е подписал документа с всички тези решения. Военните казаха още, че завземането на властта е извършено без насилие, всички задържани са на безопасно място. Към момента местоположението на Каборе не се разкрива.
Още: Судан е отрязал Путин - Русия няма да има военноморска база на Червено море
Още: Най-малко 20 загинали при потъването на лодка с мигранти край Тунис
Военният преврат в Буркина Фасо в понеделник стана поредният в Западна Африка и разкъсвания от конфликти Сахел, където армиите все по-често свалят гражданските администрации поради тяхната предполагаема неефективност.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозно заболяване кара хората да треперят неконтролируемо в Уганда (ВИДЕО)
Още: Френската военна помощ пристигна на остров Майот, където загинаха поне хиляда души
Буркина Фасо се присъедини към редиците на няколко държави в региона, които сега се управляват от военни хунти. В съседно Мали полковник Асими Гойта свали през август 2020 г. от власт избрания президент Ибрахим Бубакар Кейта. След това той свали гражданската администрация през май миналата година с втори преврат. Армията на Гвинея също свали избрания президент Алфа Конде през септември 2021 г.
Чад също се управлява от хунта, ръководена от Махамат Идрис Деби Итно, генерал от армията, който завзе властта през април миналата година, след като баща му - бившият лидер на държавата от Сахел - беше убит на бойното поле. Заговорниците оправдават действията си, като изтъкват дълбоката дисфункция на администрациите, които свалят.
В Гвинея Конде беше свален от власт след месеци на разрастващо се недоволство, включително смъртоносни протести срещу управлението му. Като причина за завземането на властта в Мали армията посочи "потъпкването" на гражданските права, както и широко разпространената корупция. В Сахел пучистите често се позовават на неуспехи в овладяването на джихадисткия конфликт.
Още: Десетки цивилни бяха убити при нападения в Нигер
Още: Русия е в капан: Бяга от Сирия към две страни в Африка, но и там режимите може да рухнат
Ислямистките бойци опустошават голяма част от обширния полусух регион, водейки въстание, което за първи път избухна в Мали през 2012 г., след което се разпространи в Буркина Фасо и Нигер.
Въпреки международната подкрепа, бедните страни от Сахел се борят да овладеят насилието.