Президентът на Мали Ибрахим Бубакар Кейта подаде оставка и обяви разпускането на парламента няколко часа след като беше задържан от бунтовници, съобщава РИА Новости.
Метежът в Мали започна предишния ден във военна база близо до столицата Бамако. Бунтовниците арестуваха Бубакар Кийт и министър-председателя Бубу Сисе, посочва БГНЕС.
"Реших да се откажа от правомощията си. Не искам да се пролива кръв, за да запазя властта си", каза президентът. Речта му се излъчи по държавната телевизия.
По-рано местните медии съобщиха, че бунтът в Мали е ръководен от полковниците Дяу и Камара, както и от генерал шейх Фантамади Дембеле.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутереш осъди бунта в Мали и призова за незабавно възстановяване на конституционния ред и върховенството на закона, както и освобождаването на лидерите на страната.
Европейският съюз също взе отношения, чрез председателя на Европейския съвет Шарл Мишел. Военният преврат никога не е решение на криза, независимо колко дълбока е тя. ЕС изразява пълната си подкрепа за Икономическата общност на западноафриканските страни в усилията й да намери изход от кризата, каза той.
Европейският съюз осъжда опита за преврат, продължаващ в Мали, и отхвърля всякакви опити за неконституционна промяна на властта. В никакъв случай това не може да бъде отговор на дълбоката обществено-политическа криза в Мали през последните години, заяви и върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел.
Руското външно министерство изрази загриженост относно ситуацията и отбеляза, че все още не е ясно как ще се развият събитията в Мали.
Икономическата общност на западноафриканските държави (ECOWAS), която включва 15 държави, реши да затвори всички граници и да прекрати икономическите връзки с Мали.