Република Южна Африка (РЮА) "осъзнава правните си задължения" към Международния наказателен съд, заяви говорителят на президента Винсент Магвения във връзка със заповедта за арест на Владимир Путин, издадена от съда в Хага на 17 март.
Още: В Либия обсъдиха провеждането на избори - помирение
Още: Миньори загинаха при престрелка с войници в Гана (ВИДЕО)
Срещата на върха на БРИКС ще се проведе в именно в Южна Африка през август тази година, а Русия е част от групата. Очакваше се самият Путин да присъства на събитието, но последните коментари от властта в африканската страна сочат вече съвсем друго.
#SouthAfrica is "conscious of its legal obligations" to the #ICC, said Presidential spokesman Vincent Magwenya regarding the arrest warrant for #Putin. The #BRICS summit will be held in South Africa in August. pic.twitter.com/rEx2ML1mF5
— NEXTA (@nexta_tv) March 20, 2023
Още: Десетки хора загинаха след взрив на цистерна в Нигерия (ВИДЕО)
Още: Замбия регистрира 7 случая на маймунска шарка
„Ние, като правителство, сме наясно със законовото си задължение. Въпреки това от сега до срещата на върха ще продължим да работим с различните заинтересовани страни", заяви в неделя говорителят на президента на РЮА, цитиран от „Ройтерс“.
Въпреки че няма официално потвърждение за посещението на Путин, се очакваше той да присъства на 15-ата среща на върха на БРИКС, както направи през 2013 г. БРИКС е наименованието на група страни с влияние в международната икономика - представлява акроним от имената на Бразилия, Русия, Индия, Китай и Република Южна Африка.
Още: Путин е "гладен" за злато, литий и уран - гони още западни компании от Африка
Още: Катастрофа с автобус и много загинали в Либия (СНИМКА)
Подобно посещение на руския диктатор би поставило правителството в РЮА, което не осъди руската инвазия в Украйна, в несигурно положение след издадената заповед от Хага.
"Приемаме за сведение доклада за заповедта за арест, която МНС издаде", заяви Магвения. "Южна Африка продължава да се ангажира и силно желае конфликтът в Украйна да бъде разрешен по мирен път чрез преговори".
Още: "Боко Харам" атакува президентския дворец в Чад
Още: Нова година в Замбия: Пиян полицай освободи 13 души от ареста, за да празнуват
ОЩЕ: Путин: Отворени сме за политическо и дипломатическо решение на украинската криза
Припомняме, че Кремъл отхвърли заповедта на съда в Хага за арест на Путин заради депортирането на украински деца и други военни престъпления в Украйна. Причината е, че Руската федерация не е подписала основополагащия документ на МНС - Римския статут. САЩ и Украйна също не са го ратифицирали.
Китай, Индия и Израел са в тази компания, а Судан признава юрисдикцията на съда, но след като той търси отговорност на властимащ в африканската държава, отменя признаването.
ОЩЕ: За да не бъдат съдени и американци - САЩ няма да дават руските зверства на съда в Хага