Във връзка с пандемията на коронавируса, въоръжените конфликти и изменението на климата, ситуацията с продоволствената сигурност в света се влошава с „тревожна“ скорост, съобщава британският вестник The Guardian, позовавайки се на доклад на Организацията на ООН за прехрана и земеделие (FAO) и Световна хранителна програма (WFP). Експертите са изчислили, че 30 милиона души вече са застрашени от глад в света - и са необходими спешни мерки за спасяването им.
Още: Паравоенна група нападна открит пазар в Судан: Жертви са предимно жени и деца (СНИМКИ)
Още: Френските войски официално се изтеглят от Чад (ВИДЕО)
ООН предупреди, че през следващите няколко месеца повече от 20 страни по света може да изпитат масов недостиг на продоволствени продукти.
Както следва от документа, към момента около 34 милиона души по света живеят в условия, съответстващи на четвъртото ниво на т.нар, скала на ICF (Интегрирана класификация на фазите на продоволствената сигурност) – т.е. те са „на крачка от глада“ по различни причини. Сред такива причини експертите на ООН изтъкват въоръжени конфликти, рязко изменение на климата и пандемията на коронавируса; обаче, основните фактори в редица региони допълнително изострят нашествията на скакалци.
„Човешкото страдание достигна тревожни размери“, заяви ръководителят на FAO Цю Дуню, цитиран от The Guardian. „Всички ние трябва да предприемем незабавни действия, за да спасим човешки животи, да запазим поминъка им и да предотвратим влошаване на ситуацията“.
Още: Заради назначения: Депутати мятаха мебели в парламента на Гана (ВИДЕО)
Още: Турция става съперник на Русия в Африка: Констатация на близък до Путин източник
Повечето горещи точки за продоволствена сигурност са в Африка, включително Нигерия, Йемен и Южен Судан, според FAO и WFP, но други региони като Азия (Афганистан), Близкия изток (Сирия и Ливан) също са застрашени от глад, както и Латинска Америка и Карибите (Хаити).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Изпълнителният директор на WFP Дейвид Бийзли заяви, че трябва да се направят три неща, за да се предотврати масов глад с милиони жертви: прекратяване на военните действия, подобряване на достъпа до най-уязвимите общности и увеличаване на даренията. По-рано този месец двете агенции призоваха страните да дадат 5,5 милиарда долара за предотвратяване на глада чрез разпространение на хуманитарна хранителна помощ, директно финансиране и други спешни мерки, съобщи The Guardian.