Министърът на външните работи на Турция Мевлют Чавушоглу нападна Франция за „деструктивния“ й подход спрямо конфликта в Либия и я обвини, че работи за разширяване на руското военно присъствие в северноафриканската страна, предава AFP.
Още: Туристическа подводница с 45 руснаци на борда потъна край Египет, има жертви
Това е поредната, от зачестилите в последно време, размени на обвинения между съюзниците в рамките на НАТО по тази тема, допълва агенция Фокус.
„Франция, която Макрон управлява, или по-скоро, не може да управлява в момента, е в Либия само заради своите интереси и амбици и има деструктивен подход, точно както тласна Африка в нестабилност в миналото с колониалния си подход и както бомбардира и напусна Либия през 2011 година“, заяви първият дипломат на Анкара пред журналистите.
Чавушоглу заяви също, че Франция работи срещу НАТО и в полза на Русия в Либия.
Още: Както Украйна: Конго с готовност да сключи сделка за сигурност със САЩ
Още: Терористична атака срещу кортеж на президент: Кадри от Сомалия (ВИДЕО)
„От една страна НАТО вижда Русия като заплаха, но от другата страна съюзник по НАТО Франция работи за увеличаване на присъствието на Русия там“, каза той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Река в Замбия "умря“ заради Китай (ВИДЕО)
Още: Преговори: Какво се очаква от срещата между Конго и бунтовническата група M23
В понеделник Макрон заяви, че Турция носи „криминална отговорност“ за намесата си в либийския конфликт.
Богата на петрол Либия беше хвърлена в хаос, след като Муамар Кадафи беше ликвидиран от НАТО през 2011 г. Оттогава съперничещи си администрации и милиции се борят за властта, а чуждестранните сили са все по-дълбоко замесени в конфликта.
През последната година напрежението между Макрон и турския му колега Реджеп Таийп Ердооган нараства, особено след като френският лидер заяви, че липсата на реакция от НАТО на едностранните турски действия в Северна Сирия са показали, че Алиансът е в „мозъчна смърт“.
Още: The Daily Telegraph: Руският агент Ян Марсалек е планирал да създаде 15-хилядна частна армия
Още: Тревожна регресия: Каква е ситуацията в Южен Судан
Някои анализатори подозират, че Франция подкрепя Хафтар заедно с Египет, Русия и Обединените арабски емирства, но Париж настоява, че е неутрален в конфликта, отбелязва френската агенция.