Нов закон в Южна Африка може да прати слонове и жирафи на масата за вечеря

30 май 2020, 12:55 часа • 2256 | прочитания

Република Южна Африка обмисля радикален преглед на Закона за безопасност на месото, което според активисти за защита на дивата природа може да „проправи пътя” за слонове, носорози, жирафи и всяко посочено животно за консумация от хората. Това съобщи вестник „Експрес“, цитиран от БГНЕС.

Още: Туристическа подводница с 45 руснаци на борда потъна край Египет, има жертви

Още: Забравената война: Суданската армия си върна президентския дворец, но касапницата е далеч от края си (ВИДЕО)

В Южна Африка правителството първо обяви предложеното изменение на Приложение 1 на закона за безопасност на месото от 2000 г. през февруари, което все още предстои да бъде изпълнено.

Активисти за защита на дивата природа се опасяват, че промяната в закона може да позволи животните да бъдат изяждани от хората в бъдеще. Някои спекулират, че това може да е част от по-широк план за добавяне на повече същества в менюто и стартиране на рядка месна индустрия за международни пазари. Предложеното изменение е представено пред обществеността за коментар - фаза на процеса, която предстои да приключи в края на юни. Има допълнителни опасения, че предложените промени могат да изложат застрашените видове на по-голям риск, да създадат допълнителни проблеми с бракониерите и в най-лошия случай потенциално да увеличат риска от зоонотични предавания.

Поставени са въпроси относно новите предложения за закона за безопасност на месото поради потенциално притеснителна формулировка, която, изглежда, предполага, че всички животни - включително застрашени и застрашени видове - биха могли да бъдат подходящи за консумация от хора и животни.

Още: Както Украйна: Конго с готовност да сключи сделка за сигурност със САЩ

Още: Терористична атака срещу кортеж на президент: Кадри от Сомалия (ВИДЕО)

Докато законът се занимава с „безопасността на животинските продукти“ по отношение на кланиците, вноса и износа и схемите за безопасност, държавни служители и активисти природозащитници се опасяват от най-лошото.

Те са обезпокоени от включването на 33 диви вида - включително носорози, жирафи, слонове и хипопотами - което изглежда прави „законно“ тези животни да бъдат „клани, консумирани, внасяни, изнасяни и продавани“.

Освен това актът „се прилага за всички други видове животни, които не са споменати, включително птици, риби и влечуги, които могат да бъдат заклани като храна за консумация от хора и животни“.

В пояснение, Министерството на земеделието, реформата на земята и развитието на селските райони пише на 6 май, че ако животните „не са включени в списъка“, те могат да бъдат „заклани без регулаторен надзор по отношение на безопасността на месото“.

Още: The Daily Telegraph: Руският агент Ян Марсалек е планирал да създаде 15-хилядна частна армия

Още: Тревожна регресия: Каква е ситуацията в Южен Судан

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес