Екип от учени публикува десетилетни изследвания на биоразнообразието в Югоизточноафриканския планински архипелаг (SEAMA), който се простира от северен Мозамбик до планината Муланже в Малави. Според IFLScience учените са изследвали около 30 фрагментирани зони от пасища и вечнозелени гори, които са останали относително откъснати една от друга. Тези изолирани "небесни острови" са се превърнали в идеално място за формиране на уникални екосистеми.
Още: Бягство от Сирия: Русия прехвърля все повече военна техника в Либия (ВИДЕО)
Още: Няколко деца загинаха при блъсканица на панаир в Нигерия (ВИДЕО)
По време на изследването учените откриха повече от 200 вида, които не могат да бъдат намерени никъде другаде на Земята, включително 90 вида земноводни, влечуги, птици, бозайници, пеперуди и сладководни раци, както и 127 вида растения. Сред типичните за региона уникални видове, бяха три вида птици, шест сладководни рака, четири бозайника, 11 земноводни, 22 влечуги и 39 пеперуди. Някои от тези видове никога не са били идентифицирани от учените преди и може да се считат за нови видове.
Отбелязва се, че SEAMA дължи уникалното си биоразнообразие на голям брой планини, които са се образували преди стотици милиони години. В допълнение към планинските пасища, регионът съдържа най-големите и най-малките тропически гори в Южна Африка.
В същото време учените предупреждават, че това биоразнообразие е застрашено от изчезване поради активно обезлесяване. От 2000 г. насам SEAMA е загубила средно 18 процента от влажните гори, като нивата достигат до 43 процента в някои части на региона. Учените предупреждават, че много от тези уникални видове може да изчезнат, преди да могат да бъдат записани и изследвани.
Още: Судан е отрязал Путин - Русия няма да има военноморска база на Червено море
Още: Най-малко 20 загинали при потъването на лодка с мигранти край Тунис
Медии по света вече алармираха, че дълбоководните акули и скатове са застрашени от изчезване поради козметичната индустрия. По този начин в продуктите за грижа за кожата на жените, както и в някои лекарства, наред с други неща, се използва вещество, наречено сквален. Един от основните източници за производството му е маслото от черен дроб на дълбоководни акули, предава БГНЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозно заболяване кара хората да треперят неконтролируемо в Уганда (ВИДЕО)
Още: Френската военна помощ пристигна на остров Майот, където загинаха поне хиляда души
ОЩЕ: Цената на любим за милиони продукт ще скочи заради слаба реколта