Военните лидери, които свалиха президента на Нигер, разкритикуваха късно в петък "коварните действия" на генералния секретар на ООН Антонио Гутериш, обвинявайки го, че възпрепятства участието им в Общото събрание на ООН, предаде БГНЕС.
Президентът Мохамед Базум беше свален от военните на 26 юли и оттогава е задържан в дома си заедно със съпругата и детето си. Военните началници заявяват, че планират тригодишен преходен период за възстановяване на конституционния ред.
Нигер е четвъртата западноафриканска държава след 2020 г., в която е извършен държавен преврат, и е подложена на санкции - и заплахи за военна намеса - от страна на Икономическата общност на западноафриканските държави.
Отстраняването на Базум беше остро критикувано и от западните правителства и световни органи, като например Организацията на обединените нации.
Войната в Африка
В прессъобщение, прочетено по обществената телевизия, военните призоваха "националната и международната общност да заклеймят вероломните действия на генералния секретар на ООН Антонио Гутериш, които вероятно ще подкопаят всички усилия за прекратяване на кризата в нашата страна". Според тях Гутериш "се е отклонил от пътя на своята мисия, като е възпрепятствал пълноценното участие на Нигер в 78-ата сесия на Общото събрание на ООН", се казва още в съобщението.
Тази седмица световните лидери се събраха в Ню Йорк за годишната сесия на Общото събрание на ООН.
Бакари Яу Сангаре, който преди преврата беше посланик на Нигер в ООН, а сега е негов външен министър, трябваше да представлява Ниамей на събранието.
"Г-н Гутериш не само отказа да вземе под внимание официалния списък на делегатите от Нигер... но се съгласи с измисленото искане на бившия министър на външните работи Хасуми Масауду, целящо да отмени постоянното представителство на Нигер в ООН", се казва в изявлението на военните.
Още: Защо "френска Африка" вече не иска да е френска. Коментар по темата