Египетският президент Абдел Фатах ал-Сиси предупреди, че огромният проект на Етиопия за язовир, разположен нагоре по течението на Нил, рискува да причини "невъобразима нестабилност", съобщи АФП.
Още: Туристическа подводница с 45 руснаци на борда потъна край Египет, има жертви
"На никого няма да бъде позволено да вземе нито една капка вода от Египет, в противен случай регионът ще изпадне в невъобразима нестабилност", каза Сиси пред журналисти, попитан за Язовира на великия етиопски ренесанс (GERD).
"Всеки акт на враждебност е отвратителен ... но реакцията ни в случай, че бъдем засегнати" от намаляване на собственото водоснабдяване на Египет "ще повлияе на стабилността на целия регион", подчерта президентът на пресконференция в град Исмаилия.
Нил, най-дългата река в света, доставя както вода, така и електричество на 10-те страни, през които преминава.
Още: Както Украйна: Конго с готовност да сключи сделка за сигурност със САЩ
Още: Терористична атака срещу кортеж на президент: Кадри от Сомалия (ВИДЕО)
Етиопия, която се намира нагоре по течението на реката, казва, че хидроелектрическата енергия, произведена от нейния язовир, ще бъде жизненоважна за задоволяване на енергийните нужди на нейните 110 милиона души.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Река в Замбия "умря“ заради Китай (ВИДЕО)
Още: Преговори: Какво се очаква от срещата между Конго и бунтовническата група M23
Разположен по-надолу по течението, Египет зависи от Нил за около 97 процента от напояването и питейната вода, поради което Кайро възприема язовира като екзистенциална заплаха. Судан, също надолу по течението, се страхува, че собствените му язовири ще бъдат компрометирани, ако Етиопия продължи с пълненето на GERD, преди да бъде постигната сделка.
Делът на Египет във водите на Нил "е червена линия", каза Сиси, въпреки че "никога не сме заплашвали (никой) и не отправям заплаха".
Спорът за язовира на Етиопия кипи от около десетилетие и опитите за посредничество многократно се провалят.
Още: The Daily Telegraph: Руският агент Ян Марсалек е планирал да създаде 15-хилядна частна армия
Още: Тревожна регресия: Каква е ситуацията в Южен Судан
Адис Абеба обяви миналия юли, че е изпълнила целта си за пълнене на язовдира през първата година и ще продължи с втория етап, независимо дали е налице споразумение.
Още: Три държави са на ръба на война заради воден ресурс