Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Доказателства: "Вагнер" въоръжава милицията, която се сражава с армията на Судан

21 април 2023, 14:54 часа • 2988 прочитания

Руската частна военна компания "Вагнер" снабдява суданските Сили за бързо реагиране (СБР/RSF) с ракети, за да подпомогне борбата им срещу редовната армия на африканската страна. Това съобщават судански и други регионални дипломатически източници пред CNN.

Те твърдят, че ракетите "земя-въздух" значително са подпомогнали паравоенните бойци от RSF и техния лидер Мохамед Хамдан Дагало в борбата му за власт с генерал Абдел Фатах ал-Бурхан - военен управител на Судан и ръководител на въоръжените сили. Военните действия между тях избухнаха миналия уикенд, като вече има над 300 жертви.

ОЩЕ: Битка за власт между двама генерали: какво се случва в Судан

В съседна Либия, където подкрепяният от "Вагнер" генерал бунтовник Халифа Хафтар контролира обширни територии, сателитните снимки подкрепят тези твърдения, като показват необичайно активизиране на дейността на базите на ЧВК.

Мощната руска наемническа групировка играе ключова роля в чуждестранните военни кампании на Москва, включително в Украйна, където в момента се сражава при Бахмут. Ръководената от Евгений Пригожин армия от наемници многократно е обвинявана в извършване на военни престъпления. В Африка тя работи за нарастващо влияние на Москва и завземане на ресурси.

ОЩЕ: Пригожин е натрупал над 250 млн. долара от природни ресурси въпреки санкциите

Сателитни изображения, анализирани от CNN и групата "All Eyes on Wagner", работеща с отворени източници, показват руски транспортен самолет, който се движи между две ключови либийски военновъздушни бази, принадлежащи на Хафтар и използвани от санкционираната руска бойна група. Източници твърдят, че Хафтар е подкрепил RSF, въпреки че отрича да взема страна. А повишената активност на "Вагнер" в базите на либийския генерал, съчетана с твърденията на судански и регионални дипломатически източници, предполага, че и Русия, и той може да са се подготвяли да подкрепят RSF още преди избухването на насилието в Судан.

Според спътникови снимки и нидерландския специалист по отворени източници Gerjon движението на транспортния самолет "Илюшин-76" е започнало два дни преди началото на конфликта в Судан в събота и е продължило поне до сряда (19 април).

Самолетът е прелетял от военновъздушната база на Хафтар в Либия до сирийския крайбрежен град Латакия, където Русия има голяма военновъздушна база, в четвъртък, 13 април. На следващия ден той е летял от Латакия обратно до Хадим. Ден по-късно е прелетял до друга авиобаза на Хафтар в либийския град Джуфра. Паркирал е в усамотен район - нещо, което проследяващият полетите Gerjon смята за изключително необичайно. Това беше денят, в който избухна конфликтът.

Транспортният самолет се е върнал в Латакия във вторник, преди да отлети отново към военновъздушната база на либийската милиция в Хадим и след това към Джуфра. Същия ден Русия е хвърлила от въздуха ракети "земя-въздух" на позициите на милицията на Дагало в Северозападен Судан, според регионални и судански източници.

В продължение на години Дагало е ключов бенефициент от руското участие в Судан, тъй като е основният получател на оръжия и обучение от страна на Москва.

Разследване на CNN от юли 2022 г. разкри задълбочаване на връзките между Русия и военното ръководство на Судан, което предостави на Москва достъп до златните богатства на източноафриканската страна в замяна на военна и политическа подкрепа. Отношенията между двете страни започват сериозно след инвазията на Москва в Крим през 2014 г., когато Русия започва да гледа на африканските златни богатства като на възможност за заобикаляне на множеството западни санкции.

Нахлуването в Украйна през 2022 г. и последвалата вълна от санкции ускориха руското заграбване на злато в Судан и допълнително подкрепиха военното управление, увеличавайки активността на "Вагнер" в страната.

В деня преди Русия да започне войната си в Украйна през 2022 г. Дагало оглавява суданска делегация в Москва, за да "развие отношенията" между двете държави.

Преди това Бурхан и суданската армия са получавали подкрепа от Русия. Преди началото на сраженията Бурхан и Дагало бяха съюзници. Заедно ръководеха превратите през 2019 г. и 2021 г., като и двамата лидери бяха подкрепяни още от ОАЕ и Саудитска Арабия.

Чуждестранни участници вече започват да се намесват в конфликта. Според судански и регионални дипломатически източници Египет има дългогодишни отношения с Бурхан и частно го е подкрепял в борбата за власт. Група от над 170 египетски войници бяха заловени от RSF на военно летище в Северен Судан в първия ден на насилието и освободени дни по-късно. Те бяха в страната за съвместни учения с редовната армия.

В изявление за CNN RSF отрича да е получавала помощ от Русия и Либия. Нито Хафтар, нито ръководителят на "Вагнер" Евгений Пригожин обаче са коментирали официално.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес