Руската частна военна компания "Вагнер" снабдява суданските Сили за бързо реагиране (СБР/RSF) с ракети, за да подпомогне борбата им срещу редовната армия на африканската страна. Това съобщават судански и други регионални дипломатически източници пред CNN.
Още: Десетки загинаха при атентат в Афганистан
Още: Десетки бяха убити в Мозамбик след победа на управляващата партия
Те твърдят, че ракетите "земя-въздух" значително са подпомогнали паравоенните бойци от RSF и техния лидер Мохамед Хамдан Дагало в борбата му за власт с генерал Абдел Фатах ал-Бурхан - военен управител на Судан и ръководител на въоръжените сили. Военните действия между тях избухнаха миналия уикенд, като вече има над 300 жертви.
ОЩЕ: Битка за власт между двама генерали: какво се случва в Судан
В съседна Либия, където подкрепяният от "Вагнер" генерал бунтовник Халифа Хафтар контролира обширни територии, сателитните снимки подкрепят тези твърдения, като показват необичайно активизиране на дейността на базите на ЧВК.
Още: Бягство от Сирия: Русия прехвърля все повече военна техника в Либия (ВИДЕО)
Още: Няколко деца загинаха при блъсканица на панаир в Нигерия (ВИДЕО)
Мощната руска наемническа групировка играе ключова роля в чуждестранните военни кампании на Москва, включително в Украйна, където в момента се сражава при Бахмут. Ръководената от Евгений Пригожин армия от наемници многократно е обвинявана в извършване на военни престъпления. В Африка тя работи за нарастващо влияние на Москва и завземане на ресурси.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Судан е отрязал Путин - Русия няма да има военноморска база на Червено море
Още: Най-малко 20 загинали при потъването на лодка с мигранти край Тунис
ОЩЕ: Пригожин е натрупал над 250 млн. долара от природни ресурси въпреки санкциите
Сателитни изображения, анализирани от CNN и групата "All Eyes on Wagner", работеща с отворени източници, показват руски транспортен самолет, който се движи между две ключови либийски военновъздушни бази, принадлежащи на Хафтар и използвани от санкционираната руска бойна група. Източници твърдят, че Хафтар е подкрепил RSF, въпреки че отрича да взема страна. А повишената активност на "Вагнер" в базите на либийския генерал, съчетана с твърденията на судански и регионални дипломатически източници, предполага, че и Русия, и той може да са се подготвяли да подкрепят RSF още преди избухването на насилието в Судан.
Според спътникови снимки и нидерландския специалист по отворени източници Gerjon движението на транспортния самолет "Илюшин-76" е започнало два дни преди началото на конфликта в Судан в събота и е продължило поне до сряда (19 април).
Още: Мистериозно заболяване кара хората да треперят неконтролируемо в Уганда (ВИДЕО)
Още: Френската военна помощ пристигна на остров Майот, където загинаха поне хиляда души
Самолетът е прелетял от военновъздушната база на Хафтар в Либия до сирийския крайбрежен град Латакия, където Русия има голяма военновъздушна база, в четвъртък, 13 април. На следващия ден той е летял от Латакия обратно до Хадим. Ден по-късно е прелетял до друга авиобаза на Хафтар в либийския град Джуфра. Паркирал е в усамотен район - нещо, което проследяващият полетите Gerjon смята за изключително необичайно. Това беше денят, в който избухна конфликтът.
Транспортният самолет се е върнал в Латакия във вторник, преди да отлети отново към военновъздушната база на либийската милиция в Хадим и след това към Джуфра. Същия ден Русия е хвърлила от въздуха ракети "земя-въздух" на позициите на милицията на Дагало в Северозападен Судан, според регионални и судански източници.
В продължение на години Дагало е ключов бенефициент от руското участие в Судан, тъй като е основният получател на оръжия и обучение от страна на Москва.
Разследване на CNN от юли 2022 г. разкри задълбочаване на връзките между Русия и военното ръководство на Судан, което предостави на Москва достъп до златните богатства на източноафриканската страна в замяна на военна и политическа подкрепа. Отношенията между двете страни започват сериозно след инвазията на Москва в Крим през 2014 г., когато Русия започва да гледа на африканските златни богатства като на възможност за заобикаляне на множеството западни санкции.
Нахлуването в Украйна през 2022 г. и последвалата вълна от санкции ускориха руското заграбване на злато в Судан и допълнително подкрепиха военното управление, увеличавайки активността на "Вагнер" в страната.
В деня преди Русия да започне войната си в Украйна през 2022 г. Дагало оглавява суданска делегация в Москва, за да "развие отношенията" между двете държави.
Преди това Бурхан и суданската армия са получавали подкрепа от Русия. Преди началото на сраженията Бурхан и Дагало бяха съюзници. Заедно ръководеха превратите през 2019 г. и 2021 г., като и двамата лидери бяха подкрепяни още от ОАЕ и Саудитска Арабия.
Чуждестранни участници вече започват да се намесват в конфликта. Според судански и регионални дипломатически източници Египет има дългогодишни отношения с Бурхан и частно го е подкрепял в борбата за власт. Група от над 170 египетски войници бяха заловени от RSF на военно летище в Северен Судан в първия ден на насилието и освободени дни по-късно. Те бяха в страната за съвместни учения с редовната армия.
В изявление за CNN RSF отрича да е получавала помощ от Русия и Либия. Нито Хафтар, нито ръководителят на "Вагнер" Евгений Пригожин обаче са коментирали официално.