След драматичния преврат от сряда генерал Абдурахман Тчиани се обяви за новия лидер на Нигер. Ръководеното от него подразделение на президентската гвардия залови държавния глава Мохамед Базум.
Още: Бягство от Сирия: Русия прехвърля все повече военна техника в Либия (ВИДЕО)
Още: Няколко деца загинаха при блъсканица на панаир в Нигерия (ВИДЕО)
Сваленият Базум беше първият демократично избран лидер на африканската страна, който заменя друг, след обявяването на независимостта през 1960 г. от Франция. Оттогава насам това е общо петият преврат в страната.
FLASH: Gen Abdourahmane Tchiani has declared himself head of the transitional government in Niger Republic, two days after the military overthrew the government of Mohamed Bazoum. pic.twitter.com/YRFc1FVPcO
— Nigeria Today (@NigeriasToday) July 28, 2023
Още: Судан е отрязал Путин - Русия няма да има военноморска база на Червено море
Още: Най-малко 20 загинали при потъването на лодка с мигранти край Тунис
Смята се, че понастоящем Базум е в добро здраве и все още е в плен на собствената си охрана. Вчера сваленият президент обяви, че още е на власт и че превратът не бил подкрепян от цялата армия.
Базум беше смятан за ключов съюзник на западните държави в борбата срещу ислямистките бойци в региона Сахел, обхващащ части от Северна и Централна Африка.
Още: Мистериозно заболяване кара хората да треперят неконтролируемо в Уганда (ВИДЕО)
Още: Френската военна помощ пристигна на остров Майот, където загинаха поне хиляда души
Остри реакции
Франция заяви, че не признава нито един от лидерите на преврата и ще признае само Базум за държавен глава. "Потвърждаваме най-категорично ясното искане на международната общност за незабавно възстановяване на конституционния ред и демократично избраната гражданска власт", се казва в изявление на френското външно министерство.
ООН и САЩ също се обявиха срещу военните, организирали свалянето на Базум, и призоваха за освобождаването му. Превратът беше остро осъден още от Африканския съюз, Западноафриканския регионален блок (ECOWAS) и ЕС.
Още: Десетки цивилни бяха убити при нападения в Нигер
Още: Русия е в капан: Бяга от Сирия към две страни в Африка, но и там режимите може да рухнат
Съобщава се обаче, че лидерът на руската наемническа групировка "Вагнер" Евгений Пригожин е възхвалил преврата, определяйки го като триумф. "Това, което се случи в Нигер, не е нищо друго освен борбата на народа на Нигер с неговите колонизатори", е цитиран да казва той в канал в "Телеграм", свързан с "Вагнер".
ОЩЕ: Пригожин се мъчи да се намеси в Нигер, където армията свали прозападния президент
Кой е генерал Тчиани?
62-годишният Тчиани е начело на президентската гвардия от 2011 г. и е повишен в чин генерал през 2018 г. от бившия президент Махамаду Исуфу.
Той е свързван и с опита за преврат срещу бившия президент през 2015 г., но се яви в съда, за да отрече това.
В телевизионно обръщение генерал Тчиани заяви, че хунтата му е поела властта заради редица проблеми в Нигер, сред които несигурност, икономически проблеми и корупция. Той се обърна и към световните съюзници на Нигер, като заяви, че хунтата ще спазва "всички международни ангажименти на страната, както и правата на човека", пише BBC.
Военните обаче атакуват тези, които ѝ се противопоставят, като обвиняват членовете на сваленото правителство, намерили убежище в чуждестранни посолства, че подготвят заговор срещу хунтата. Те заявиха, че всеки подобен опит би довхл до кръвопролития, които досега са били избягвани.
Какво се случва в столицата?
Животът в столицата Ниамей до голяма степен се нормализира, пазарите и магазините са отворени, но на държавните служители е наредено да се приберат по домовете си.
Междувременно нигерците имат смесени чувства относно преврата, твърди BBC.
От 2020 г. насам вече в три държави от региона Сахел стават държавни преврати – Нигер, Мали и Буркина Фасо. Последните две страни се ориентираха от сътрудничество със Запада към връзки с други партньори, сред които Русия.