Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

382 900 са жертвите на гражданската война в Южен Судан

26 септември 2018, 16:14 часа • 5870 прочитания

Гражданската война в Южен Судан е причинила смъртта на поне 382 900 души – много повече от предишни оценки и повече от жертвите от конфликта в Сирия, предаде БГНЕС.

Още: Прогноза: Боевете в ДР Конго рискуват да предизвикат по-широк регионален конфликт

Още: Десетки загинали след срутване на нелегална златна мина в Мали

Статистическата проверка на мрачните числа е направена от Лондонското училище по хигиена и Университета по тропическа медицина. Проучването е публикувано, след като беше поръчана от Института за мир в САЩ в партньорство с Държавния департамент на САЩ.

Изследователите измерват както броя на смъртните случаи, които са пряк резултат от насилието, така и смъртните случаи, причинени от повишения риск от заболяване и намаления достъп до здравни грижи.

Предишните оценки определяха броя на жертвите на няколко десетки хиляди.

Още: В Средиземно море: Американски самолетоносач се сблъска с търговски бълкер

Още: Обрат: Судан се съгласи да приеме руска военна база на Червено море

Новото число е сравнимо с това от Сирия, където повече от 360 000 са загиналите от началото на конфликта през 2011 г.

Изследването на британските учени установи, че смъртните случаи от гражданската война в Южен Судан, започнала през декември 2013 г., са съсредоточени в североизточните и южните райони на страната.

Изследователите анализираха данните за смъртността, съчетани с медийни съобщения и 227 проучвания, проведени от хуманитарни агенции, за да се установят смъртни случаи, свързани с конфликти.

След гражданската война - която избухна, след като президентът Салва Кийр заяви, че Риек Мачар подготвя преврат - регионалният блок на Междуправителствената власт за развитие (IGAD), председателстван от Етиопия, пое инициативата за мирни преговори.

Още: Египет отхвърля изселването на палестинците от Ивицата Газа

Още: Руски наемници, ескортиращи злато в Мали, са атакувани от джихадисти: Минимум 30 убити в престрелката

След десетилетия на гражданска война Южен Судан гласува да напусне северния си съсед Судан през 2011 г., и така стана най-младата държава в света.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес