Учени са разработили нов метод, който да замени донорството на органи и трансплантациите. Оказва се, че наранени или заболели органи ще могат да бъдат лекувани чрез инжекция с кръвни клетки, пише Business Standart.
Още: Кое е по-умно - капачки за буркани или да си модернизираме оръжията?
Още: Първи Парад на победата с памперси: Шест дни до развръзката
Става дума за клетки от епитела – вътрешен слой на стените на кръвоносните съдове. Въпросните клетки са мощни биологични машини, които предизивикват възстановяването на органите, като освобождават специфични молекули.
Работейки върху тези клетки, учените всъщност са открили стотици познати до момента гени, за които обаче никога не се е предполагало, че са свързани с епителните клетки. Специалистите са установили също така, че органите сами определят структурата и функцията на собствените си кръвоносни съдове, включително и молекулите, които отделят.
Веднъж инжектирани, клетките от епитела работят заедно със самите органи за лечението и възстановяването на функциите. Така може да се регенерира капацитетът на даден орган, обяснява завеждащият изследванията проф. Шанин Рафий, специалист по генетика и съпредседател на медицинския колеж Ansary Stem Cell Institute.
Още: Peevski style: Бий Киселова, да се сещат останалите
Още: Религия, добродетели и други чудеса на българското образование
По време на работата си учените са изследвали ефекта при различни състояния на органите – от здраво и стабилно до такова след травма и нараняване. Те са развили технология, чрез която са получили „чисти епителни клетки за много кратко време”, казва д-р Дениъл Нолън, друг от изследователите. Така са разбрали, че клетките притежават специфични тъканни гени с уникален фактор за растеж и възможност за регулиране на метаболизма.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мага-ту-туу или как би изглеждала снимката на Борисов с Тръмп-младши
„Тези клетки са всетранни. Могат да бъдат трансплантирани в различни тъкани, да бъдат „образовани” от самата тъкан и да придобият характеристиките на епителните клетки на съдовете в конкретния орган”, коментира д-р Сина Рабани от Weill Cornell Medical College.