Космическият боклук е сериозен проблем, за който учените все още не са намерили подходящо решение. Към момента на орбита около Земята се намират повече от 20 000 фрагменти, определяни като космически боклук. Това са стари, неработещи сателити, части от ракети-носители и т.н., които са с размери над 10 см и се движат с огромна скорост на височина от 800 до 1400 километра над земната повърхност. Общата маса на целия този метал, който е сериозна опасност за космическите апарати и хората, работещи в Космоса, се пресмята на 5000 тона.
Още: КЕВР ще бие Пеевски когато заговори просто и ясно
Още: 2025-та настъпи благодарение на нас
Разбирайки опасността от космическия боклук, учените непрекъснато търсят начини за справяне с проблема. Първите реални действия в тази насока, както се очертава, ще бъдат направени от японски специалисти.
Специалистите от японската Агенция за космически изследвания (Japan Aerospace Exploration Agency, JAXA) са разработили специална мрежа, с която да изчистят космическия боклук, „събаряйки“ го в атмосферата на нашата планета.
Електродинамичното приспособление е с дължина 300 метра и ширина едва 30 см. Мрежата е изплетена от тънки алуминиеви и стоманени нишки, благодарение на което е достатъчно гъвкава и еластична. Изработена е от японска компания, специализирала в производството на оборудване за риболов, сред което и рибарски мрежи.
Още: Пеевски бръкна в контакта: Късото съединение с тока е заради политиците
Още: Думите на годината: "Мистър кеш", "Санитарен кордон" и още малко
Идеята за използването на мрежата се състои в това тя да бъде закрепена към някой от функциониращите спътници, преминаващ през струпването от космически отпадъци. Електрическият ток, възникващ в проводниците на мрежата при пресичането на линията на земното магнитно поле, създава вторично магнитно поле и статичен електрически заряд. Чрез него движението на космическите отломки ще бъде забавяно.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Траекторията на спътника с мрежата ще бъде избрана така, че постепенно космическите боклуци да бъдат насочвани към Земята, за да изгорят при навлизането си в плътния слой на атмосферата.
Към момента инженери от JAXA в екип със специалисти от университета Кагава работят върху създаването на експериментален спътник, който ще „дърпа“ след себе си електродинамичната мрежа. Плановете са съвсем реалистични – предвижда се сателитът да бъде изпратен в Космоса на 28 февруари тази година.
Редактор: Анна Маринова
Още: Пиши "Украйна" и да бягаме
Още: Депутатите да ги тестват за мозък – първо обаче избирателите