Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Brexit направи Борисов премиер трети път - може би и четвърти

30 март 2017, 09:39 часа • 8486 прочитания

Ангела Меркел и ЕНП не са в състояние да не подкрепят Борисов за коалиция с Патриотите, колкото и да се мърмори, че за Германия и за ЕНП националистическите политически формации в ЕС са неприемливи. Това е поради една много проста и очевадна причина, а именно позицията "Кой искате да ръководи правителството в България и Председателството на ЕС, когато ще се договаря Brexit - премиер от ЕНП, когото познавате, който е бил въвлечен е европейския процес досега и който е доказал лоялността си към Меркел и останалите в Европейската народна партия, или някой, когото не познавате, технократ без политически опит и модернизиран вариант на Беров, който не принадлежи на ЕНП?"

Още: Неблагодарният евроатлантизъм: Ново начало, стар край

Още: Борисов и фабриката на девети

Brexit катализира и влияе от самото си начало на политическите процеси у нас. С изтеглянето на председателството ни шест месеца по-рано заради решението на британците да започнат преговори за излизане от ЕС, председателството по време на най-важната част от тези преговори дойде при нас. Тази промяна на графика всъщност доведе до предсрочните избори, защото не можеше да се правят избори тук по време на такова важно за ЕС председателство. Естествено беше за Борисов да не полага извънредни усилия за спечелване на президентските избори, чрез което предизвика предсрочни парламентарни, гарантирайки си победата и подкрепата на "големите началници в Европа" - достатъчно време преди нашето председателство и преди началото на председателството на Естония, с което започва нашата председателска Тройка.

Brexit налага дневния ред на ЕС и респективно на политическия процес у нас. Политиката тук, естествено, е сведена единствено до това кой какъв пост ще държи, а политиките сме ги "аутсорснали" на Берлин и Брюксел.

Борисов има всички шансове да състави бързо кабинет, който без участието на ДПС ще е с тяхната негласна парламентарна подкрепа по бюджета и всички важни гласувания в 44-то Народно събрание. Коалицията ще е стабилна, а опозицията - монолитна. Стабилност... Поне докато не мине председателството, когато ще се договорят и еврофондовете за следващия програмен период.

Още: Пиши "Украйна" и да бягаме

Още: Депутатите да ги тестват за мозък – първо обаче избирателите

А на Борисов му се пада да е първият българин, който да председателства и домакинства Европа. На всички снимки с канцлера, Туск, Юнкер и останалите в центъра ще е той. Ще бъде световно аплодиран, най-малкото от куртоазията, която се полага на един гостоприемен домакин. Ще бъде възнаграден и с още малко еврофондове за следващия програмен период, чието договаряне ще председателства. Може дори да ни отворят вратата за Еврозоната и да ни пуснат в ERMII.

Борисов влиза в нов уреден мач, този път в Шампионската лига, в който може само да бележи гол след гол. След това пак може да извика едни избори, нали?

Автор: Илия Лингорски. Г-н Лингорски е президент на българската секция на Европейската лига за икономическо сътрудничество и председател на Европейския институт за стратегии и анализи. Изпълнявал е длъжностите заместник-министър на финансите по времето на правителството на Симеон Сакскобургготски, ръководител на Държавното съкровище, подуправител на МВФ за България, председател на Надзорния съвет на Българската банка за развитие.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес