Математик: Платото вещае нарастване на случаите на Covid-19

12 януари 2021, 10:02 часа • 4212 | прочитания

Обществото не е дисциплинирано и това не позволява сериозно отхлабване на мерките. Това мнение изрази пред БНР математикът Лъчезар Томов. Според него няма воля за налагане на мерките, особено в провинцията.

Още: Тази нощ: Спират движението по част от магистрала "Струма"

Още: Съюзникът на Хитлер, когото нарекохме освободител (ВИДЕО)

Той се позова на базовото репродуктивно число, което показва средно колко души заразява един човек в България.

„След Нова година това число се повиши и е 0.99, близо единица. В момента поддържаме доста стабилно ниво. Изглежда ни като спад, но в момента имаме плато на случаите.“

Според математика „това плато е предвестник на нарастване“.

Още: Георги Тошев за документалния филм "Лили": Зрителите имат нужда от по-обективна истина

Още: Гуцанов попари надеждите за по-високи заплати в цял един сектор

Не е време за разхлабване на мерките, защото имаме повишаване на случаите при децата, а връщането в училище трябва да е съпроводено с много строги мерки, обясни Томов.

Лъчезар Томов сравни ниския дял на желаещите да се ваксинират преподаватели на този етап с модата.

„Това е като модата със скъсаните дънки. Известно време много малко хора носят скъсани дънки. Изведнъж се оказва, че те са навсякъде. По същия начин ще се смени мнението за ваксините.“

Не сме поставили бързата имунизация като приоритет с цел отварянето на икономиката и на обществото, смята Томов, според когото „правителството трябва да ускори ваксинацията“.Проблемът на образованието не е дали е присъствено или е онлайн, подчерта Лъчезар Томов.

Още: "Записа датата в календара си": Папа Франциск е щял да посети България още веднъж

Още: Над 300 предложения за барбекю до 27 април в Kaufland

По думите му първият проблем е дисциплината, а вторият – „начинът, по който се преподава и който отказва деца от учене и това не може да се промени с факта, че са отдалечени“.

„Има много сериозни системни проблеми в образованието, което се отразява и на грамотността на населението, дори на учителите“, коментира преподавателят.

Според Томов периодът на затваряне е могъл да се използва за преосмисляне на цялостната концепция на преподаване, включително формалното оценяване според грешките и наизустяването на учебен материал.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес