19 млн. румънци гласуват днес и утре на референдум за промяна на дефиницията за семейство в конституцията на страната.
Още: Русия наваксва след "великденското примирие": И Харков беше поразен (ВИДЕО)
Още: Специален трибунал за Путин в Хага: Проектът е готов
В документа е записано, че семейството се основава на брак между съпрузи. Румънците искат новата дефиниция да бъде „между мъж и жена”.
Референдумът беше организиран след като гражданското движение „Коалиция за семейството” събра подписите на 3 млн. румънци и внесе инициативата в парламента. Конституционният съд даде зелена светлина за планираната промяна.
Секциите отварят днес в 7 ч. сутринта и ще бъдат затваряни всяка вечер в двата дни на провеждането на референдума. За да бъдат признати резултатите за валидни, трябва да гласуват най-малко 30% от имащите право на глас или 5,68 млн. румънци.
Още: Как се избира папа: Дипломатът Богдан Паташев с детайли около конклава отвъд прожекторите (ВИДЕО)
Според международните коментатори практически резултатът би имал малък ефект, тъй като еднополовите бракове не са законни в Румъния. Тезите на критиците на инициирания от управляващата в Румъния Социалдемократическа партия референдум са две: че се прави, за да отклони вниманието на хората от мощните антикорупционни протести и да насочи фокусът им и другаде, както и за да заздрави "опорната точка" срещу ЛГБТ общността, която по-късно да бъде използвана на всякакви политически фронтове, по подобие на думата "джендър", която стана нарицателно у нас. В северната ни съседка се завъртя и популярен телевизионен клип, платен според мнозина от управляващата партия, който открито пропагандира срещу еднополовия брак и според който ако румънците гласували с "не", щял да се отвори път дори към зоофилията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Руска атака в Запорожие: Има загинал, а десетки са ранени, сред тях и деца (ВИДЕО)
Още: Отиде си скулптор, известен с противоречивите си творби (ВИДЕО)
Съгласно новия закон за референдумите гласуването ще бъде валидно, ако в него участват най-малко 30 процента от регистрираните в избирателните списъци и ако валидните гласове представляват най-малко 25 процента от регистрираните в избирателните списъци.