В рамките на кампанията на Actualno.com и Vivacom - "Actualno по стъпките на 4G" - ще имате възможност да гледате всенародното поклонение на връх Околчица – молебен и възпоменателен митинг - в чест на Христо Ботев и загиналите за свободата и независимостта на България. В днешния 2 юни се навършват 141 години от гибелта на националния герой.
Още: Клиентите на А1 вече могат да заплащат покупки от App Store и iTunes с месечната си фактура
Още: Как да спечелите новия Samsung Galaxy A8? (ВИДЕО)
Честванията започват в 11:00 ч. на връх Околчица във Врачанския Балкан. По време на поклонението се очаква да пристигнат и участниците в 71-я Национален туристически поход „Козлодуй - Околчица“. В него се включват 900 души от цялата страна.
Още: Експерт съветва: Защо да изберем 4G пред 3G?
Още: Проверка на Actualno.com: С какви подаръци да изненадате по Коледа?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Уникален научен подлез заживява свой живот в градската среда на София
Предисторията на събитията
През 1885 година на Милин камък се поставя началото на ежегодните чествания, посветени на подвига на Христо Ботев и неговата чета. Първият Ботевски организационен комитет с председател Иванчо Цветков - кмет на Враца и бивш опълченец - изработва устав за честванията, които ще се провеждат всяка година. Ботевският организационен комитет е първата неправителствена организация в Република България.
Още: Проверка на Actualno.com: Как почиват българите по Черноморието? (ВИДЕО)
Още: Actualno.com на живо от XX юбилеен джаз фестивал в Банско (ВИДЕО)
На 27.05.1890 г. е открит първият паметник на Христо Ботев. На 2 юни 1964 г. се открива сегашният паметник на Христо Ботев, изработен от бронз и сив гранит, висок 12 метра.
Още през 1936 г. се родила идеята за очертаване на Ботевия път от Козлодуй до Околчица с трайни дървесни насаждения. В 1946 г. трима изследователи на Ботевото дело - Димитър Осинин, Павел Делирадев и Иван Велков определят върху терена бойния път на четата. Три години по-късно този път е маркиран с 53 пътепоказателни камъка и шест паметни плочи, а в 1954 г. започва очертаването му с дървесна растителност.
Официалното изграждане на алеята - паметник от Козлодуйския бряг до лобното място на Христо Ботев във Врачанския балкан е поставено на 27.05.1958 г. с Постановление на Министерския съвет.
През 1899 г. комисия определя пътя на Ботевата чета след гибелта на Войводата и съставя официален протокол. Същата година пътят на Ботевата чета от лобното място на Христо Ботев до местноста Рашов дол във Врачанския балкан е маркиран и по него минават първите 40 организирани туристи. Предстои осъществяването на последния етап от развитието на Мемориалния комплекс - определяне и маркиране движението на малките групи и отделните четници от Тетевенския и Троянския Балкан.
През 1947 г. 17 Ботеви поклонници-туристи преминават по пътя на Ботевата чета и полагат началото на най-голямата родолюбива проява в българското туристическо движение.
Походът се провежда ежегодно от 27 май до 2 юни по 120 км маршрут от Козлодуйския бряг до връх Околчица. Осъществява се с подкрепата на Държавната агенция за младежта и спорта, БТС, МОН, Ботевски комитет при Община Враца, Туристическо дружество “Веслец”, Мемориален комплекс “Ботев път”.
Най-многобройни са били участниците в похода през 1976 г., когато са се включили 8 600 туристи.